Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Torba lepszš inwestycjš niż złoto

Ta limitowana wersja Birkin do kupienia za jedyne 30 tys. dol.
materiały prasowe
Model Birkin firmy Hermes rocznie zyskuje na wartoœci œrednio 14,2 proc. Mało która inwestycja może się pochwalić aż tak wysokš stopš zwrotu

Torba zaprojektowana pierwotnie dla aktorki i piosenkarki Jane Birkin to największy hit sprzedażowy francuskiego koncernu Hermes. Sprzedaż mogłaby być znacznie wyższa, ale rocznie na rynek trafia jedynie kilka tysięcy sztuk. W każdym butiku marki prowadzona jest lista zapisów, na torby trzeba czekać zależnie od lokalizacji nawet 2 lata.

Wszystko mimo astronomicznych cen Birkin – najtańsze modele to wydatek 6-7 tys. euro, najdroższe ze skór aligatora i złotymi elementami wykończeniowymi kosztujš nawet grubo ponad 100 tys. euro. Dodatkowo powstały niezliczone edycje limitowane np. z postaciami z kreskówek Disney'a czy nieprodukowanymi już dzisiaj wariantami kolorystycznymi. Wszystkie torby powstajš w 100 proc. ręcznie w zakładach Hermes na terenie Francji.

Jednak właœnie dlatego według serwisu Baghunter, zajmujšcego się sprzedażš rzadko spotykanych luksusowych akcesoriów podaje, że torby tego modelu zyskujš œrednio 14,2 proc. rocznie i to uwzględniajšc tempo inflacji.

Serwis przeanalizował ceny toreb na rynku wtórnym w okresie 1980-2005 r. W tym czasie inwestycje w złoto przyniosły stratę 1,5 proc., a wartoœć indeksu S&P 500 rosła œrednio 8,7 proc. rocznie.

W najgorszym roku torby zyskiwały w tym okresie œrednio 2,1 proc. – To nieprzemijalny symbol statusu dla ultra-bogatych. Jej atrakcyjnoœć roœnie z powodu wysokich cen oraz limitowanego dostępu - podaje Baghunter.

Jednak być może Hermes będzie musiał zmienić nazwę kultowego modelu. Jane Birkin niedawno zwróciła się do firmy z proœbš o usunięcie jej nazwiska z produktu po kampanii organizacji PETA, walczšcej o prawa zwierzšt. Powodem jest wykorzystywanie do produkcji skór wielu bardzo rzadkim zwierzšt zwłaszcza aligatorów czy krokodyli. Hermes często hoduje je w fatalnych warunkach na specjalnych farmach.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL