Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Pierwsza niedziela z zakazem handlu, czyli wielki popłoch w sklepach

Bloomberg, Michael Nagle
Dzisiaj (11 marca) przypadła pierwsza niedziela z zakazem handlu. Zamieszanie w sklepach rozpoczęło się już w pištek, a apogeum nastšpiło w sobotę. Jak sieciówki radziły sobie z przygotowaniami przed niedzielš i komu udało się ominšć zakaz?

Letni pištek, goršca sobota

Pierwsza niedziela z zakazem handlu dla większoœci firm z tej branży podniosła temperaturę już w pištek, ale szczególnie w sobotę. Klienci masowo wybierali się na zakupy. Na pierwszy rzut oka w stolicy oblężone były szczególnie sklepy odzieżowe, co jednak może się wišzać z tym, że w ostatnich kilku dniach zrobiło się o wiele cieplej i ludzie szukali lżejszych ubrań.

W pištek wieczorem w sklepach sieci odzieżowych w popularnych domach handlowych przy Marszałkowskiej w Warszawie ludzi było nieznacznie więcej niż zwykle o tej porze. - Jest jeszcze w miarę spokojnie. Spodziewamy się oblężenia jutro – mówiła jedna z ekspedientek.

Duży napływ klientów nastšpił z kolei w w pištek w Biedronce na warszawskim Ursynowie po godzinie 20. 

- Ruch jest większy - mówi kasjerka. - Tego może nie widać na pierwszy rzut oka, bo kolejki do kas nie sš dłuższe, ale to z tego powodu, że otworzyliœmy więcej kas niż zwykle o tej porze - tłumaczy.

Klienci majš w koszykach spore zakupy. Przeważajš produkty spożywcze.

W sobotę w cišgu dnia w Lidlu na Woli ruch był spory. Parking przed sklepem był pełen. Ok. 18 większe niż zwykle ogonki ustawiały się do czterech czynnych kas. I tylko dzięki znakomitej sprawnoœci kasjerów nie czekało się więcej niż 10 minut. Ze sklepowych megafonów klienci informowani byli o zamkniętych w niedzielę sklepach i zachęcani do „zrobienia zakupów na zapas”. 

Jeden z pracowników mówił, że ludzi było znacznie więcej nieco wczeœniej. Kasjer zaœ zwrócił uwagę, że spodziewajš się kolejnej fali klientów po godz. 20. Sklep informował na drzwiach, kiedy będzie nieczynny. Dotyczyło to także 11 marca.

 

Fotorzepa, Jeremi Jędrzejkowski

W sobotę w szwach pękały także centra handlowe i zwłaszcza markety typu dom i ogród. - Pogoda się w końcu poprawiła, ludzie ruszyli na zakupy, a ci robiš nam zakaz. W niedzielę byłby tłum, a sobotę i tak będziemy mieć bardzo pracowitš - mówi kasjer w Castoramie.

Wielkie oblężenie było także w warszawskiej Promenadzie tuż po godzinie 18. Długie kolejki do cukierni, gęstniejšce tłumy w Empiku. Obładowani torbami klienci potršcajš się w sklepowych alejkach.

Osiedlowy Mokpol na Pradze-Północ. Sobota, godzina 14. Na przeszklonych drzwiach wisi kalendarz z zaznaczonymi wolnymi niedzielami. W soboty sklep jest otwarty trzy godziny dłużej, do 21, a nie jak wczeœniej - do 18. Tłumów nie ma. - Klienci napływajš falami - opowiada sprzedawczyni. - Nagle robi się bardzo długa kolejka, potem pusto. I tak pewnie będzie do wieczora.

Czy pracownicy się cieszš z wolnych niedziel? - A co my możemy? Jest jak jest - mówi. - Może to jednak i dobrze? Zobaczymy, jak się to ułoży.

Większe galerie handlowe generalnie klientów na niedzielę zapraszały. Na przykład Centrum Handlowe Atrium Reduta ogłaszało od wejœcia, że jest w niedzielę otwarte. I zaprasza do restauracji, kawiarni czy kšcika dziecięcego.

Fotorzepa, Jeremi Jędrzejkowski

Pytana o liczbę klientów kasjerka w hipermarkecie tylko westchnęła. – Ruch taki, tyle ludzi – stwierdziła.

Po drugiej stronie ulicy w Blue City informacje na drzwiach mówiły o „niedzieli z ograniczeniem handlu”. Niżej drobnym drukiem galeria wyjaœnia, że częœć sklepów będzie zamkniętych, ale otwarte będš „lokale rozrywkowe i częœć usług”.

Fotorzepa, Jeremi Jędrzejkowski

W obu obiektach sporo klientów robiło zakupy w sklepach odzieżowych. W niektórych były wręcz tłumy.

- Jest tylu ludzi, jakbyœmy się dziœ zamykali na zawsze i mieli się już nigdy nie otworzyć – powiedziała jedna ze sprzedawczyń, kiedy klientka spytała, czy widzš różnicę w ruchu przed niedzielš wolnš od handlu w tym sklepie.

Z kolei Carefour w CH Wileńska czynny był w sobotę do północy zamiast do 23, jak zwykle. Ale ta ostatnia godzina ewidentnie była przeznaczona na uzupełnienie półek przed sobotš, klientów prawie nie było. Co ciekawe, pozostałe sklepy w CH Wileńska, zwykle czynne do 21, krócej niż Carefour, tym razem po 22:30 były jeszcze otwarte. Ale chyba testowo, bo wszędzie były dotychczasowe kartki z godzinami otwarcia. Klientów nie było praktycznie.

Na warszawskiej Białołęce sklepy spożywcze w pištek i sobotę otworzone były co najmniej do 22, a supermarket Aldik – nawet do 23. Takie godziny pracy wprowadzono już w tydzień przed pierwszš niedzielš bez handlu, by przyzwyczaić ludzi. – To nawet lepsze rozwišzanie. Mam czas wrócić z pracy w pištek i wyjœć po zakupy bez obawy, że nie zdšżę ich zrobić. Robię zakupy przeważnie według listy. Dziœ skusiłam się na dodatkowe rzeczy ze względu na liczne promocje – mówi jedna z kupujšcych kobiet.

- Cały ten zakaz handlu w niedzielę nie jest potrzebny. Jeœli pracodawcy płaciliby więcej tego dnia, to częœć pracowników chętnie przyszłaby do pracy. Inni wybraliby dzień z rodzinš. Wilk byłby syty i owca cala – konkluduje kierownik w jednym ze sklepów typu AGD RTV w Lublinie, gdzie tradycyjnie w niedzielę były tłumy.

Które sklepy sš otwarte w niedzielę 11 marca

11 marca to pierwsza niedziela z zakazem handlu. Obejmuje on szereg placówek handlowych, w tym sklepy, stoiska, stragany, hurtownie czy domy towarowe. W ustawie jest jednak szereg wyłšczeń. Mogš być czynne choćby kina, restauracje i kawiarnie (także te w centrach handlowych) czy sklepy na stacjach benzynowych.

Właœciciele tych ostatnich postanowili przypomnieć o tym klientom. Jedna z sieci reklamuje się w radiu, że w niedzielę „nie zwalnia” i zaprasza do sklepów w setkach swoich obiektów.

Niektóre sklepy zaœ inaczej poradziły sobie z problemem. Supermarket Topaz w Radzyniu Podlaskim, na przykład, zamierza być w każdš niedzielę otwarty, a klienci będš wchodzili do niego... przez sklep przy stacji paliw. 

Fotorzepa, Krzysztof A. Kowalczyk

W niedzielę w centrach handlowych przechadza się sporo klientów, kawiarnie pełne. Strategiczne Biedronki na dworcach obłożone. - Ruch jest bardzo duży, choć cała obsługa to pracownicy na co dzień pracujšcy w innych sklepach sieci - mówi kasjerka.

W Rossmannie też sporo klientów, kolejki do kas.

Za to wiele małych sklepów, także np. sieci Żabka, nie skorzystało z okazji i się nie otworzyło.

Niektóre tradycyjne wykorzystało moment i znaczšco podniosły ceny, np. cukier za ponad 6 zł za kilogram. - Takie ceny teraz sš - skwitowała właœcicielka. 

Biedronka i Lidl na warszawskim przedmieœciu Międzylesie w niedzielę sš nieczynne. W Lidlu na drzwiach mała kartka z listš niedziel, kiedy sklep będzie zamknięty i żadnej informacji, że to wynik wprowadzenia ustawowego zakazu handlu.

W stosunkowo nowej galerii handlowej Ferio otwarta jest restauracja Stacja Wawer, cukiernia Grycan i pub. Reszta galerii odgrodzona sznurkiem i zamknięta na głucho, nawet kwiaciarnia czy pralnia, które teoretycznie majš prawo w niedzielę działać. Dzień wczeœniej, w sobotę nie dostrzegłem żadnej informacji, że w niedzielę niemal całe centrum nie będzie działać. Na stronie internetowej nieprawdziwa informacja, że centrum czynne jest w niedzielę w godz. 10-20.

We wschodniej częœci osiedla pracujš dwa małe sklepy – te same, które niezawodnie od lat otwarte sš nawet w dni z dotychczasowym zakazem obowišzujšcym w œwięta koœcielne.

Pobliskie centrum handlowe King Cross Praga przy ulicy Jubilerskiej zamknięte. U wejœcia karta „odpoczywamy”. I znów żadnej informacji, że to nie widzimisię handlowców, tylko ustawowy zakaz handlu.

Fotorzepa, Katarzyna Kucharczyk

Tu cukiernia Grycan nie działa, barek z kuchniš azjatyckš - także, piekarenka rożków Fornetti, ani nawet bar z kebabem na zewnštrz centrum. Pracuje tylko McDonalds, który ma oddzielne wejœcie. Spragnieni BigMaca czy lodów klienci zaglšdajš i nieœmiało pytajš: - Czynne?

Wyglšda na to, że tylko w tych dwóch centrach zakaz poza super- czy hipermaketem i licznymi sklepami z odzieżš, ksišżkami kawš i RTV AGD uderzył rykoszetem w biznesy, które miały być z niego zwolnione. Właœciciele uznali, że do centrum i tak nikt nie przyjdzie. I oddali niedzielę walkowerem.

 

Przygotowali: Jeremi Jędrzejkowski, Grzegorz Siemionczyk, Alicja Podskoczy, Aleksandra Ptak, Piotr Mazurkiewicz, Aneta Gawrońska, Aneta Wieczerzak, Katarzyna Kucharczyk, Krzysztof Adam Kowalczyk  

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL