Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Centra handlowe straciły na zakazie. Milion klientów mniej

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W ostatnim tygodniu z pierwszš niedzielš z zakazem handlu liczba wizyt w centrach handlowych spadła o 13,5 proc.

Dane podał Retail Institute na podstawie informacji z ponad 110 centrów handlowych raportujšcych dziennš odwiedzalnoœć. - Odwiedzalnoœć w ponad 110 centrach handlowych w tygodniu 10, czyli od 5 do 11 marca 2018 roku, spadła aż o 13,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2017, przy czym liczba odwiedzin w cišgu pierwszych szeœciu dni tygodnia, tj. od poniedziałku do soboty w roku 2018 była tylko o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku 2017 - mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute. Oznacza to, że między 5 a 11 marca centra handlowe odwiedziło o blisko milion klientów mniej niż w 2017 roku, a sam spadek jest bezpoœredniš konsekwencjš wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. 

W przypadku centrów znajdujšcych się na obrzeżach miast spadki były jeszcze większe - centra te odwiedziło 15,3 proc. mniej klientów niż w roku ubiegłym. Nieco lepiej poradziły sobie centra œródmiejskie (-12 proc.). W przypadku obu typu obiektów również widać wpływ zakazu handlu na wyniki. Bioršc pod uwagę wyniki galerii handlowych tylko w pierwszych szeœciu dniach tygodnia, od poniedziałku do soboty, widać, że centra znajdujšce się na peryferiach miast wykazywały trend wzrostowy (0,6 proc.).

56,41 proc. wszystkich odwiedzin klientów w minionym tygodniu przypadły na: czwartek (16,29 proc.), pištek (17,31 proc.) oraz rekordowš sobotę (22,81 proc.). Sš to wyniki porównywalne do rozkładu odwiedzalnoœci centrów handlowych w okresie poprzedzajšcym Boże Narodzenie. Sama niedziela stanowiła 2,81 proc. wszystkich wizyt, co stawia pod znakiem zapytania wyniki branży usługowej, gastronomicznej i rozrywkowej operujšcej na terenie galerii w tym czasie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL