Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Nie patrzymy co kupujemy

123RF
Tylko co trzeci konsument czyta całe etykiety na produktach żywnoœciowych. Niestety większoœć z nas ogranicza się jedynie do sprawdzenia daty ważnoœci.

Jak podaje Newseria zaledwie 3 na 10 konsumentów czyta etykiety na artykułach spożywczych. Najczęœciej sprawdzamy tylko termin przydatnoœci do spożycia, a na pozostałe informacje nie zwracamy uwagi.

Zgodnie z przepisami nawet na najmniejszym opakowaniu muszš znaleŸć się takie informacje, jak nazwa produktu, lista alergenów, zawartoœć netto oraz data minimalnej trwałoœci lub termin przydatnoœci do spożycia. Na nieco większych znajdziemy również skład, warunki przechowywania czy użycia i wartoœć odżywczš.

Data ważnoœci produktów spożywczych jest oznaczona w postaci terminu przydatnoœci do spożycia lub daty minimalnej trwałoœci – w zależnoœci od typu produktu i jego podatnoœci na psucie się. Jeœli na etykiecie widnieje sformułowanie „Należy spożyć do…”, oznacza to, że po upływie tego terminu produkt bezwzględnie nie powinien być spożywany. Takie oznaczenie stosuje się dla takich produktów jak np. wędliny czy produkty mleczne.

Jeœli na opakowaniu jest zapis „Najlepiej spożyć przed…” lub „Najlepiej spożyć przed końcem…”, to mamy do czynienia z datš minimalnej trwałoœci. Upływ daty minimalnej trwałoœci nie oznacza, że produkt jest niebezpieczny i że jego jakoœć jest znacznie gorsza, dlatego zanim go wyrzucimy, warto ocenić jego stan i jeœli nie budzi naszych wštpliwoœci, wykorzystać w kuchni. Datę minimalnej trwałoœci stosuje się dla produktów suchych jak np. kasza czy makaron.

Choć na przestrzeni ostatnich lat wzrasta œwiadomoœć i coraz więcej osób czyta etykiety, to wcišż u niewielu konsumentów jest to stały nawyk. W badaniu IPSOS z 2015 roku 31 proc. konsumentów deklarowało, że zawsze lub często zapoznajš się z pełnš informacjš na produktach. 70 proc. czyta jedynie termin przydatnoœci do spożycia

Na etykietkach produktów spożywczych często znajdujš się też oznaczenia kodowe z literš „E”. Spis œrodków dodawanych do żywnoœci podzielony jest na kilka grup: E100–E199 (barwniki), E200–E299 (konserwanty i regulatory kwasowoœci), E300–E399 (przeciwutleniacze), E400–E499 (emulgatory, œrodki spulchniajšce, żelujšce), E500–E599 (œrodki pomocnicze), E600–E699 (wzmacniacze smaku), E900–E999 (œrodki słodzšce, nabłyszczajšce i inne), E1000–E1999 (stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL