Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Lidl i Biedronka toczš wojnę cenowš. Korzystajš klienci

Wikimedia
Wojnę cenowš między dwoma największymi w Polsce sieciami dyskontowymi rozpętały 500+ oraz podatek od sprzedaży detalicznej.

Lidl i Biedronka konkurowały ze sobš na ceny już od lat, jednak walka nigdy nie była tak agresywna, jak w te wakacje. Sieci przeœcigajš się między sobš w specjalnych ofertach rabatowych dla swoich klientów. To efekt programu Rodzina 500+, jak i wchodzšcego w życie od 1 wrzeœnia podatku od sprzedaży detalicznej.

Zaczęło się od tego, że niemiecka sieć Lidl 22 sierpnia za każdy zakup o wartoœci co najmniej 100 zł oddawał klientom 20 zł w postaci bonu. Biedronka zareagowała natychmiastowo – już dzień póŸniej wprowadziła rabaty warte 25 zł za zakupy na minimum 199 zł. Promocja trwała od 23 do 28 sierpnia. Lidl nie pozostawił ruch swojego portugalskiego rywala bez odpowiedzi. 25 sierpnia zwiększył wartoœć bonu przypadajšcego za każdy zakup za przynajmniej 100 zł do 30 zł. Ci z kolei, którzy wczeœniej otrzymali bon niższej wartoœci, dostawali dopłatę w wysokoœci 10 zł. Akcja przebiega pod hasłem: „Bo Lidl przebija wszystko!”.

Zarówno Lidl, jak i Biedronka, nie uwzględniły w wartoœci zakupów objętych promocjš alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz produktów spożywczych dla niemowlšt.

Oferty rabatowe dwóch sieci zmieniajš się tak szybko, że trudno za nimi nadšżyć, to jednak skuteczne wabiki dla klientów. Agresywna polityka dyskontów z pewnoœciš odbije się na rentownoœci sklepów, jednak w dłuższej perspektywie czasu może przynieœć znaczšce korzyœci, w tym pozyskanie nowych klientów. Jak wynika z badania Open Research przeprowadzonego przez Agencję Badania Rynku i Opinii, Polaków do sklepów najbardziej przycišgajš właœnie obniżki cen produktów. Aż 57 proc. z respondentów odpowiedziało, że jest to według nich najbardziej atrakcyjna forma promocji.

- Ten wyœcig będzie trwał, on nigdy się nie skończy - powiedziała w rozmowie z „Gazetš Pomorskš” Edyta Kochlewska, redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl. - Biedronka jest liderem na rynku, co nie oznacza, że może spoczšć na laurach. Musi reagować na to, co robi konkurencja, która nigdy nie œpi. Walka musi trwać cały czas. Powód jest prosty: Polacy na sto procent nie sš lojalnymi klientami. Sš szczególnie niewierni.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL