Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Zastoju w eksporcie nie widać

Fotorzepa/Piotr Wittman
Lipiec przyniósł przyspieszenie wzrostu polskiego eksportu w porównaniu z czerwcem i całym II kwartałem. Wzrost importu zwolnił, ale to nie wystarczyło, aby saldo handlowe Polski znów było dodatnie.
Według danych NBP, w lipcu eksport towarów z Polski zwiększył się – liczšc w euro - o 10,7 proc. rok do roku, po zwyżce o 8,7 proc. w czerwcu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiœci przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 13 proc., ale trudno mówić o rozczarowaniu. Dynamika eksportu na poczštku III kwartału okazała się bowiem sporo wyższa, niż w II kwartale, gdy wynosiła 8,6 proc. rok do roku. Import zwiększył się w lipcu o 12,5 proc. rok do roku, po wzroœcie o 15 proc. w czerwcu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiœci przeciętnie oczekiwali wzrostu dynamiki importu do 15,3 proc. rok do roku. Pomimo wyhamowania wzrostu importu, jego wartoœć przewyższyła wartoœć eksportu o 547 mln euro. Tak dużego deficytu w handlu towarowym Polska nie miała już od lipca 2015 r.
Ujemne saldo handlowe nie jest jednak dla ekonomistów zaskoczeniem. To efekt szybkiego wzrostu konsumpcji, do którego dołšcza powoli wzrost inwestycji, które sš importochłonne.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL