Sudan chce rosyjskich inwestycji

aktualizacja: 09.09.2017, 17:44
Panorama Chartumu, stolicy Sudanu
Panorama Chartumu, stolicy Sudanu
Foto: Fotolia

Jeden z najbiedniejszych krajów Afryki ma duże zasoby metali, w tym złota i manganu. Władze Sudanu chcą, by wydobywali je Rosjanie.

REDAKCJA POLECA
08.09.2017
Zamiast zakazywać, Rosja ureguluje bitcoiny
05.09.2017
Rosyjski scenariusz dla Arktyki
30.08.2017
Białoruś robi w Rosji interes życia
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

- W Sudanie odkryte mamy złoża 35 metali, ale wydobywamy jedynie 13 z nich. Wzywamy firmy do inwestowania w nasze złoża i wydobywania surowców. Drzwi otwieramy przed wszystkimi rosyjskimi firmami - zapowiedział Haszem Ali Salim minister przemysłu Sudanu, który odwiedził dziś Moskwę.

Rząd w Chartumie planuje do końca roku otworzyć w stolicy giełdę metali szlachetnych, która ma także pomóc w zwalczaniu kontrabandy złota. Rocznie Sudan wydobywa ok. 100 ton tego kruszcu (dla porównania - Rosja - ok.185 ton).

Sudańskie złoża nie są dobrze zbadane. Dotąd kraj rozwija jedynie wydobycie ropy naftowej. Wzrosło ono z 2 tys baryłek dziennie w 1993 r do 104 tys bd w minionym roku. To największy produkt eksportowy kraju, w którym PKB na głowę wynosi 2,5 tys dol. a połowa ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.

Sudańskie zasoby surowców mineralnych uważane są za bogate, ale mało poznane.Obecnie oprócz ropy i złota Sudan ma udowodnione zasoby także złoża m.in. manganu, marmury, gipsu, gazu ziemnego, miki, azbestu i chromitu.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE