Gospodarka

Sudan chce rosyjskich inwestycji

Panorama Chartumu, stolicy Sudanu
Fotolia
Jeden z najbiedniejszych krajów Afryki ma duże zasoby metali, w tym złota i manganu. Władze Sudanu chcą, by wydobywali je Rosjanie.

- W Sudanie odkryte mamy złoża 35 metali, ale wydobywamy jedynie 13 z nich. Wzywamy firmy do inwestowania w nasze złoża i wydobywania surowców. Drzwi otwieramy przed wszystkimi rosyjskimi firmami - zapowiedział Haszem Ali Salim minister przemysłu Sudanu, który odwiedził dziś Moskwę.

Rząd w Chartumie planuje do końca roku otworzyć w stolicy giełdę metali szlachetnych, która ma także pomóc w zwalczaniu kontrabandy złota. Rocznie Sudan wydobywa ok. 100 ton tego kruszcu (dla porównania - Rosja - ok.185 ton).

Sudańskie złoża nie są dobrze zbadane. Dotąd kraj rozwija jedynie wydobycie ropy naftowej. Wzrosło ono z 2 tys baryłek dziennie w 1993 r do 104 tys bd w minionym roku. To największy produkt eksportowy kraju, w którym PKB na głowę wynosi 2,5 tys dol. a połowa ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.

Sudańskie zasoby surowców mineralnych uważane są za bogate, ale mało poznane.Obecnie oprócz ropy i złota Sudan ma udowodnione zasoby także złoża m.in. manganu, marmury, gipsu, gazu ziemnego, miki, azbestu i chromitu.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL