Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Uzbekistan uwalnia waluty

Bloomberg
Po ćwierćwieczu od powstania Uzbekistan w końcu uwalnia obrót walutami. Od poniedziałku każdy może je kupić i sprzedać po kursie rynkowym.
Obecnie w postsowieckiej republice funkcjonuje kilka kursów walut. Jest oficjalny banku centralnego - 4210,35 suma (uzbecki pienišdz) za dolara. Jest giełdowy kurs clearingowy - 9000 sumów za dolara, obowišzujšcy w transakcjach importowych. Kurs na czarnym rynku, na którym kupujš waluty Uzbecy i firmy wynosi 7,6-7,8 tys. sumów, podała agencja Prime.   Od poniedziałku to się zmieni. „ Od 5 wrzeœnia wszystkie osoby prawne w Uzbekistanie mogš bez ograniczeń kupować w bankach komercyjnych waluty zagraniczne, aby zapłacić za import towarów, usług, prac, spłaty kredytów, wypłat odszkodowań, poborów zagranicznym pracownikom i realizacji innych przelewów niehandlowego charakteru" - stanowi dekret prezydenta Uzbekistanu. W dokumencie zawarto też zapis, że od 5 wrzeœnia 2017 r. „kurs narodowego pienišdza Uzbekistanu w stosunku do walut zagranicznych powstaje wyłšcznie w oparciu o mechanizmy rynkowe". Prezydent Mirziejew zniósł też wymóg obowišzkowej odsprzedaży państwu walut zarobionych przez eksporterów. Także mieszkańcy Uzbekistanu mogš od poniedziałku swobodnie sprzedawać i kupować waluty w oddziałach banków komercyjnych. Pienišdze trafiš na konta kart płatniczych i mogš być bez ograniczeń wykorzystane podczas zagranicznych podróży. Od 2013 r. w Uzbekistanie obowišzywał całkowity zakaz sprzedaży walut obywatelom, wprowadzony przez miejscowego satrapę Isloma Karimowa (zmarł w 2016 r).
  Uzbekistan był przez dziesięciolecia typowš azjatyckš satrapiš w półfeudalnymi rzšdami klanu prezydenta a wczeœniej sowieckiego sekretarza partii Isloma Karimowa. Przez 20 lat Karimow i jego krewni rozkradali i terroryzowali kraj. Craiga Murraya, brytyjski ambasador w latach 2002-2004, publicznie oskarżył Karimowa o łamanie praw człowieka: porwania, morderstwa, gwałty, tortury, korupcję, przeœladowania religijne. Miał on być odpowiedzialny m.in. za mord na liderze radykalnych islamistów Muzaffarze Awazowie, który został ugotowany żywcem.   Karimow i jego klan opływał w bogactwa. Córka Gulnara, na której zaproszenie wystšpił w Taszkencie m.in. Sting, została w ojczyŸnie skazana zaocznie na długoletnie więzienie za korupcję i nadużycia. Potem pojawiły się doniesienia, że została otruta.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL