Jak ukraść 40 mln dolarów (w Moskwie)?

aktualizacja: 26.08.2017, 13:28
Foto: PAP/EPA

Wystarczy mieć firmę zarejestrowaną w…publicznej toalecie i wziąć na nią kredyt w największym banku Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej.

REDAKCJA POLECA
23.08.2017
Jak Rosja wykiwała UE, czyli jak można się poślizgnąć na oleju palmowym
18.08.2017
Klawe życie w Rosji (nie całej)
10.08.2017
Krwawe diamenty z Rosji
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Wiadomość dnia w stolicy Rosji to aresztowanie Marata Bałasaniana właściciela grupy „Wschód". Posiada ona m.in. jedną z największych i najbardziej prestiżowych galerii handlowych Moskwy - Premier Plaza położonej naprzeciwko siedziby rosyjskiego rządu. Jak dowiedziała się gazeta Kommersant Bałasanin został aresztowany pod zarzutem zawłaszczenia 2,36 mld rubli (ok. 40 mln dol.) ze Sbierbanku. Wraz z nim do aresztu trafił Anton Pachomow najbliższy współpracownik oraz dyrektor generalna galerii handlowej Natalia Lantratowa.

Dochodzenie zostało wszczęte kilka miesięcy temu z doniesienia Sbierbanku. Biznesmen zaciągnął w Sbierbanku (oraz w prywatnym banku Otkrycie) kredyt w sumie na 5,6 mld rubli. W 2014 r firmy grupy Bałasaniana przestały spłacać zobowiązania.

Przy okazji skompromitował się sam Sbierbank. Okazało się bowiem, że większość firm, którym Sbierbank przyznał duże kredyty, nie tylko dziś jest bankrutami, ale też zostały one zarejestrowane pod adresem...miejskiej publicznej toalety na Bulwarze Twerskim.

W największym banku Rosji, nikt tego adresu nie sprawdził.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE