Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Rośnie handel polsko-węgierski

Fotorzepa/Sławomir Mielnik
Polsko-węgierska wymiana handlowa wzrosła do poziomu ponad 8 mld euro, a Polska stała się trzecim co do wielkoœci eksporterem na rynek węgierski – powiedział PAP kierownik węgierskiego oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Marcin Karaskiewicz.

Dwustronna wymiana handlowa wyniosła w zeszłym roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego 8,014 mld euro, o 4,6 proc. więcej niż w 2015 r. Utrzymało się duże, dodatnie dla Polski saldo na poziomie 1,64 mld euro, gdyż polski eksport sięgnšł 4,8 mld euro (wzrost o 1,1 proc.), a import 3,2 mld euro (wzrost o 10,3 proc.).

„Z perspektywy polskich firm 2016 r. był rokiem bardzo dobrym" – ocenił kierownik węgierskiego oddziału PAIH Marcin Karaskiewicz. Jak podkreœlił, Polska osišgnęła 3. co do wielkoœci pozycję eksportera na rynek węgierski po Niemczech i Austrii, a przed m.in. Chinami. „Jest to właœciwie sytuacja bez precedensu, bo dotychczas nam się to nie udawało" - zaznaczył.

W polskim eksporcie dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego (42 proc. eksportu), chemicznego (15 proc.), metalurgicznego (13 proc.) oraz branży rolno-spożywczej (13 proc.).

W polskim imporcie z Węgier również dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego (40 proc. importu) i chemicznego (29 proc.) oraz produkty rolno-spożywcze (12 proc.).

Jak zauważył Karaskiewicz, dotychczas zarówno polski eksport, jak i import w wymianie z Węgrami stabilnie rósł co roku o mniej więcej 10 proc. Tym razem jednak wzrost polskiego eksportu był zauważalnie niższy.

„Może mieć to zwišzek m.in. ze słabszymi wynikami węgierskiego budownictwa w 2016 r. oraz z tym, że skutek odnoszš węgierskie podatki nałożone na alkohole wysokoprocentowe, których sprzedawaliœmy dużo. Chodzi o tzw. podatek zdrowotny, który wprowadzono na Węgrzech dwa lata temu(...) W zależnoœci od zawartoœci alkoholu w produkcie jest naliczana dodatkowa opłata podatkowa. To uderzyło niestety głównie w naszych producentów alkoholi" – powiedział Karaskiewicz, podkreœlajšc, że cena wysokoprocentowych alkoholi znaczenie wzrosła, co przełożyło się na spadek poziomu eksportu.

Pytany o sfery polskiego eksportu z największym potencjałem wzrostowym wymienił branżę rolno-spożywczš i budowlanš, która dynamicznie wzrasta. „Już teraz wiemy, że obniżony zostanie VAT na np. ryby, co jest œwietnym prognostykiem dla polskich firm, które produkujš ryby, m.in. w puszkach" - powiedział. 1 stycznia 2018 r. VAT na ryby spadnie na Węgrzech z 27 do 5 proc.

Jeœli chodzi o polskie inwestycje na Węgrzech, ostatnim większym przedsięwzięciem było otwarcie we wrzeœniu 2016 r. zakładu produkcyjnego przez grupę Alumetal w miejscowoœci Komarom na północy kraju. Wartoœć inwestycji wyniosła 30 mln euro.

„Myœlę, że na tym polu jest sporo do nadrobienia. Mam nadzieję, że œwietny klimat biznesowy między Polskš i Węgrami oraz dynamika naszej współpracy przełożš się również na wzajemne inwestycje w najbliższym czasie" - powiedział Karaskiewicz.

Na Węgrzech działa obecnie około 200 polskich firm. „W mojej ocenie to jest całkiem dobry rezultat, aczkolwiek, bioršc pod uwagę poziom polskiego eksportu, moglibyœmy oczekiwać więcej polskich podmiotów na tutejszym rynku" – ocenił.

Karaskiewicz podkreœlił, że oddziałowi PAIH na Węgrzech, który działa od kwietnia 2017 r. w miejsce dawnego Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji, udało się już wprowadzić na węgierski rynek kilka nowych polskich firm, m.in. producenta parkietów i podłóg wysokiej jakoœci Dšbex, grupę Pezal, która produkuje agregaty pršdotwórcze, oraz Cruz Group – producenta napojów Vigo i Yoko.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL