Skandynawia znów bije świat na głowę

Najbardziej zorientowaną społecznie gospodarkę świata ma Dania, a za nią idą pozostałe państwa skandynawskie. Polska na 32 miejscu, wyprzedzona przez 21 krajów Unii. Najgorzej u nas z tolerancją.

Aktualizacja: 25.06.2017 17:14 Publikacja: 25.06.2017 16:37

Skandynawia znów bije świat na głowę

Foto: Fotolia

Amerykańska organizacja Social Progress Imperative sporządziła ranking 128 według krajów Social Progress Index 2017, oceniający prospołeczne nastawienie poszczególnych gospodarek. Wśród kryteriów znalazły się m.in. poziom lecznictwa i dostęp do niego, stan sanitarny kraju, warunki życia, inwestycje w edukację, dostęp do nowych technologii, inwestycje w ochronę środowiska, swoboda wyboru i wolność słowa, tolerancja i usuwanie nierówności społecznych; równe wynagrodzenia dla obu płci.

Najwyżej zostały ocenione gospodarki skandynawskie. Na czele Dania (90,57 pkt. na 100 możliwych), przed Finlandią i Islandią. Tuż za nimi Norwegia. Szwecja zajęła 8 pozycję, a między nimi znalazły się - Szwajcaria, Kanada i Holandia. Dziesiątkę zamykają antypody - Australia i Nowa Zelandia.

Polska znalazła się na 32 miejscu zdobywając 79,65 pkt.. Najwyżej została oceniona kategoria „podstawowe potrzeby ludzkie". Są one w Polsce praktycznie w całości zabezpieczone (90,69 proc. pkt. na 100). W składzie tej kategorii najlepiej wypadła podstawowa opieka zdrowotna i żywienie (99,23 pkt. na 100), dostęp do wiedzy podstawowej, dostęp do wody i kanalizacji, bezpieczeństwo osobiste oraz dostęp do informacji i komunikacji.

Najgorzej wypadamy pod względem tolerancji i adaptacji odmienności (tylko 50,38 pkt.); słabo w dostępie do wyższych studiów, specjalistycznego leczenia oraz wolności i własnego lokum.

Wśród krajów Unii za Polską znalazły się: Grecja, Łotwa, Litwa, Chorwacja, Węgry, Bułgaria i na 44 pozycji - Rumunia.

Niewrażliwe społecznie gospodarki są w krajach najbiedniejszych: Czadzie, Afganistanie i ostatniej Republice Środkowej Afryki.

Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?
Gospodarka
Zagraniczne firmy zaczęły nieco lepiej oceniać Polskę. Stanęliśmy na podium
Materiał Płatny
LIST OTWARTY
Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach