Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Japonia chce podwyższyć cła dla USA

Adobe Stock
Japońskie władze przypominajš Amerykanom, że chcš być traktowane jak ważny sojusznik.

Japonia chce wprowadzić karne sankcje na amerykańskie produkty. Telewizja NHK donosi, że jeszcze w tym tygodniu rzšd Shinzo Abe powiadomi o tym Œwiatowš Organizację Handlu. Rozważane cła majš objšć amerykańskie produkty, których sprowadza się do Japonii za zaledwie 409 mln USD rocznie. Majš jednak skłonić administrację Trumpa do wyłšczenia Japonii z podwyżki amerykańskich ceł na stal i aluminium.

Japonia jest jak dotšd jedynym dużym sojusznikiem USA, który nie został wyłšczony z podwyżek amerykańskich ceł. (Ulgi takie dostały m.in. państwa Unii Europejskiej, Kanada i Australia). Częœć z polityków z Tokio mogła być tym zaskoczona, gdyż przecież premier Abe chwali się dobrymi relacjami z prezydentem Trumpem. Stšd pomysł, by "symbolicznie" przypomnieć Amerykanom o tym, że Japonia jest na tyle ważnym partnerem USA, by potraktowano jš ulgowo.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rzšd zastanawia się nad tym, na które amerykańskie produkty wprowadzić podwyższone cła. Majš one być jednak proporcjonalne w stosunku do działań protekcjonistycznych podjętych wczeœniej przez Amerykanów. Japonia jest dla USA czwartym pod względem wielkoœci rynkiem eksportowym. Trafiajš na niego rocznie amerykańskie produkty warte ponad 100 mld USD .

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL