Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Bruksela odcina W.Brytanię od Unii Europejskiej

Bloomberg
Specjalna notatka Komisji Europejskiej skierowana do unijnych urzędników opisuje jak przygotować się do "odłšczenia" W. Brytanii - pisze "Financial Times"

Bruksela rozpoczyna systematyczne odcinanie brytyjskich firm od wielomiliardowych kontraktów oraz zachęca firmy z pozostałych 27 krajów UE do opuszczenia Wysp i przeniesienia siedziby do któregoœ z krajów unijnych, ostrzegajšc przed "prawnymi reperkusjami Brexitu".

Te zalecenia to zdaniem gazety dopiero poczštek unijnych przygotowań do Brexitu.

W wewnętrznej notatce przedstawiciele Komisji Europejskiej zalecajš pracownikom, by unikali "komplikacji" z Wielkš Brytaniš przed 2019 roku. Jednoczeœnie notatka informuje  urzędników unijnych, że agencje unijne będš odcinać Wielka Brytanię od wrażliwych baz danych już w dniu Brexitu. Urzędnicy majš być przygotowani na ten dzień.

Wszystko ma się dziać zgodnie z prawem a Wielka Brytania ma być traktowana jako "kraj trzeci" - dotyczy to też polityki zatrudnienia oraz przyznawania dotacji na projekty naukowe i usługi.

Notatka, wysłana tydzień po tym jak premier Theresa May poinformowała o uruchomieniu art 50., pokazuje jak w praktyce będzie wyglšdało wychodzenie W.Brytanii z UE - będzie się to wišzało z utratš pieniędzy, wpływów nawet jeœli formalnie nadal będš jej przysługiwały prawa członka UE podczas negocjacji w sprawie opuszczenia wspólnoty.

Jednoczeœnie przedstawiciele UE zapowiadajš, ze nie będzie cięć w unijnych wydatkach na fundusze strukturalne i regionalne.

Notatka, na która powołuje się "Financial Times" została podpisana przez Alexandra Italianera - sekretarza generalnego Komisji Europejskiej, Martina Selmayera - szefa gabinetu prezydenta Komisji Europejskiej i Michela Barniera - unijnego negocjatora Brexitu.

Unijne agencje pozostajš w UE

Kilka dni temu rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas  powiedział, że siedziby unijnych agencji muszš znajdować się na terytorium Unii Europejskiej. O losie agencji nie zdecydujš negocjacje Brexitu ani sama Wielka Brytania, tylko 27 państw. Wœród wielu zainteresowanych jest również Polska, która chciałaby przenieœć agencje do Warszawy.

"Financial Times" napisał, że Wielka Brytania walczy o to, aby po Brexicie dwie ważne unijne agencje - Europejska Agencja ds. Leków i Europejski Urzšd Nadzoru Bankowego - pozostały w Wielkiej Brytanii. Według gazety brytyjski minister ds. Brexitu David Davis nie zgadza się na to, żeby obie agencje i łšcznie ponad tysišc pracowników musiało wynieœć się z Londynu.

Kwestia nowej lokalizacji na dla obu agencji może być tematem europejskiego szczytu przewidzianego na 29 kwietnia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL