Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Trybunał Unii w Luksemburgu nakazał Ukrainie wypłatę ponad 170 tys. funtów rekompensaty Wiktorowi Janukowyczowi

Ukraińscy podatnicy majš zapłacić byłemu prezydentowi oskarżonemu o okradanie rodaków, ponad 240 tys. dol. - zdecydował sšd Unii Europejskiej.
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Ukraińscy podatnicy majš zapłacić byłemu prezydentowi oskarżonemu o okradanie rodaków, ponad 240 tys dol., zdecydował sšd Unii Europejskiej.

Trybunał Unii w Luksemburgu nakazał władzom Ukrainy wypłatę ponad 170 tys. funtów (ponad 250 tys. dol.) rekompensaty Wiktorowi Janukowyczowi i jego synom Aleksandrowi i Borysowi, podała rosyjska agencja Prime. Ma to być wynagrodzenie, za straty poniesione w wyniku objęcia sankcjami zbiegłych z Ukrainy Janukowycza i jego synów.

Wiktor Janukowycz, który w lutym 2014 r. uciekł z Ukrainy wraz z dworem i rodzinš, w tym samym miesišcu został przez nowe władze objęty dochodzeniem w sprawie m.in. okradania budżetu na gigantycznš skalę, korupcji oraz innych naruszeń prawa. Został też objęty sankcjami Unii i USA.

W grudniu 2014 r Ukraina wystšpiła do Sšdu UE, wycofujšc trzy swoje wnioski i oœwiadczenia w sprawie œcigania Janukowycza i jego synów. W zwišzku z tym Trybunał postanowił 11 marca o wykreœleniu Ukrainy z rejestrów trzech spraw objętych postępowaniem.

Teraz trybunał postanowił, że byłemu prezydentowi, jego synom i jeszcze kilku osobom objętym sankcjami należy się zadoœćuczynienie na powstałe w wyniku sankcji straty.

- Z powodu zaniedbań ze strony ministerstwa sprawiedliwoœci Ukraina ma wypłacić 171,9 tys. funtów - skomentowała była minister sprawiedliwoœci Olena Łukasz.

Oficjalnych komentarzy Kijowa do decyzji Trybunału brak. Rzšd Ukrainy odmówił już Rosji spłaty 3 mld dol. pożyczki, którš Moskwa udzieliła (pod zastaw obligacji z wykupem 20 grudnia 2015 r) w grudniu 2013 r tonšcemu rzšdowi Janukowycza. Kijów twierdzi, że pienišdze te nigdy nie trafiły do budżetu.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL