Trybunał Unii w Luksemburgu nakazał Ukrainie wypłatę ponad 170 tys. funtów rekompensaty Wiktorowi Janukowyczowi

aktualizacja: 26.03.2016, 11:47
Ukraińscy podatnicy mają zapłacić byłemu prezydentowi oskarżonemu o ok...
Ukraińscy podatnicy mają zapłacić byłemu prezydentowi oskarżonemu o okradanie rodaków, ponad 240 tys. dol. - zdecydował sąd Unii Europejskiej.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Ukraińscy podatnicy mają zapłacić byłemu prezydentowi oskarżonemu o okradanie rodaków, ponad 240 tys dol., zdecydował sąd Unii Europejskiej.

REDAKCJA POLECA

Trybunał Unii w Luksemburgu nakazał władzom Ukrainy wypłatę ponad 170 tys. funtów (ponad 250 tys. dol.) rekompensaty Wiktorowi Janukowyczowi i jego synom Aleksandrowi i Borysowi, podała rosyjska agencja Prime. Ma to być wynagrodzenie, za straty poniesione w wyniku objęcia sankcjami zbiegłych z Ukrainy Janukowycza i jego synów.

Wiktor Janukowycz, który w lutym 2014 r. uciekł z Ukrainy wraz z dworem i rodziną, w tym samym miesiącu został przez nowe władze objęty dochodzeniem w sprawie m.in. okradania budżetu na gigantyczną skalę, korupcji oraz innych naruszeń prawa. Został też objęty sankcjami Unii i USA.

W grudniu 2014 r Ukraina wystąpiła do Sądu UE, wycofując trzy swoje wnioski i oświadczenia w sprawie ścigania Janukowycza i jego synów. W związku z tym Trybunał postanowił 11 marca o wykreśleniu Ukrainy z rejestrów trzech spraw objętych postępowaniem.

Teraz trybunał postanowił, że byłemu prezydentowi, jego synom i jeszcze kilku osobom objętym sankcjami należy się zadośćuczynienie na powstałe w wyniku sankcji straty.

- Z powodu zaniedbań ze strony ministerstwa sprawiedliwości Ukraina ma wypłacić 171,9 tys. funtów - skomentowała była minister sprawiedliwości Olena Łukasz.

Oficjalnych komentarzy Kijowa do decyzji Trybunału brak. Rząd Ukrainy odmówił już Rosji spłaty 3 mld dol. pożyczki, którą Moskwa udzieliła (pod zastaw obligacji z wykupem 20 grudnia 2015 r) w grudniu 2013 r tonącemu rządowi Janukowycza. Kijów twierdzi, że pieniądze te nigdy nie trafiły do budżetu.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE