Chińska gospodarka najgorsze ma za sobą

aktualizacja: 20.03.2016, 09:57
Centrum Szanghaju
Centrum Szanghaju
Foto: 123rf.com

To jeszcze nie jest wyraźne ożywienie gospodarcze, ale jednak wiarygodny sygnał, że chińska gospodarka najgorsze ma za sobą.

Wicepremier ds gospodarczych, Zhang Gaoli poinformował, że wprawdzie wiele czynników wskazuje na przedłużające się kłopoty w niektórych branżach to jednak widać, że aktywność przedsiębiorstw rośnie.

Władze chińskie już kilkakrotnie próbowały "zaklinać rzeczywistość", zwłaszcza w czasie, kiedy drastycznie spadały indeksy szanghajskiej giełdy i taniał juan, ale tym razem rzeczywiście nie są to tylko słowa, ale i liczby. - Rośnie zatrudnienie i inwestycje w środki trwałe- mówił chiński wicepremier podczas forum gospodarczego w Pekinie.

Rzeczywiście na podstawie danych Narodowego Instytutu Statystycznego można stwierdzić, że gospodarka rośnie, ale najwolniej od czasów kryzysu w 2008/2009 roku. - Rząd dokona niezbędnych dostosowań, aby ten wzrost utrzymać na rozsądnym poziomie - przekonywał Zhang Gaoli. Nie ukrywał, że władze mają świadomość konieczności zmniejszenia ryzyka na rynku kapitałowym, walutowym oraz w sektorze nieruchomości.

- Dostarczymy gospodarce wszystkiego, co jest niezbędne, żeby dostosować moce przemysłowe w sektorze górnictwa węgla kamiennego, hutnictwie stali, aluminium i szkła. - zapewnił Zhang. Co wyraźnie oznacza zerwanie z tradycyjnym już eksportem poniżej kosztów produkcji.

Według prognoz rządowych chiński PKB będzie ma rosnąć w tym roku w tempie 6,5-7 proc. Za rok 2015 Chińczycy odnotowali najniższe tempo wzrostu w ciągu ostatnich 25 lat - 6,9 proc. Rząd w Pekinie jednak podkreśla, że doprowadzi do znacznego uelastycznienia polityki pieniężnej przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków państwa i cięciu podatków, aby skutki reform strukturalnych stały się mniej dotkliwe.

Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE