Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Najszczęśliwszy kraj świata? To znów nie jest Polska

Adobe Stock
Finlandia jest krajem, którego mieszkańcy sš najbardziej szczęœliwi - wynika z World Happiness Report.

W pierwszej trójce sš także Norwegia i Dania. Polska awansowała o cztery pozycje i znalazła się w pištej dziesištce zestawienia - na miejscu 42.

Finlandia na pozycję lidera awansowała z pištego miejsca, które zajmowała w ubiegłorocznej edycji i przegoniła Norwegię, która znalazła się na drugim miejscu zestawienia opracowanego przez Sieć Rozwišzań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN).

W pierwszej dziesištce najszczęœliwszych nacji œwiata znaleŸli się obywatele głownie krajów skandynawskich: Danii (3 miejsce), Islandii (4 miejsce) i Szwecja (9 miejsce).

Jednak nie tylko Skandynawowie sš szczęœliwi. Na 5 miejscu sš obywatele Szwajcarii, na 6 Holandii, na 7 Kanady, na 8 Nowej Zelandii a na 10 Australii.

Szef SDSN, profesor Jeffrey Sachs z Uniwersytetu Columbia, uważa, że szczęœcie Skandynawów to nie przypadek. - Ludzie majš zaufanie do rzšdu, ponadto w Skandynawii sš silne systemy wsparcia społecznego - powiedział Jeffrey Sachs.

Polska znalazła się 42. miejscu, m.in. za Niemcami, Czechami i Słowacjš , ale przed Litwš , Włochami, Słoweniš i Rumuniš. Warszawa awansował o 4 miejsca. Jeszcze w 2016 roku Polska zajęła 57. pozycję, a w 2015 - byliœmy na 60 miejscu.

Na ostatnich trzech miejscach raportu sš państwa afrykańskie: Południowy Sudan, Republika Œrodkowoafrykańska i Burundi.

Po raz pierwszy w tym roku przygotowano także oddzielny ranking krajów z najbardziej szczęœliwymi imigrantami. Także tutaj na pierwszym miejscu znalazła się Finlandia, przed Daniš i Norwegiš. Polska w tym rankingu znalazła się na 49. pozycji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL