Bruksela szykuje odwet za amerykańskie cła

Komisja Europejska przygotowała listę amerykańskich towarów, na które mogą zostać wprowadzone cła odwetowe w wysokości 25 proc.

Aktualizacja: 07.03.2018 07:10 Publikacja: 06.03.2018 20:00

Bruksela szykuje odwet za amerykańskie cła

Foto: 123RF

Na liście znalazły się dobra, których sprzedaje się rocznie w UE za około 2,8 mld euro. Wśród nich są m.in.: stal i produkty stalowe, motocykle, koszule, dżinsy, niektóre kosmetyki, sok pomarańczowy, kukurydza i bourbon. Listę dobrano tak, by wywrzeć presję na amerykańskich ustawodawcach. I tak np. karne cła mają zostać wprowadzone na motocykle Harley Davidson produkowane w Wisconsin, czyli stanie przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Ryana. Podwyżka ceł grozi również whiskey produkowanej w Kentucky, stanie przywódcy republikańskiej większości w Senacie Mitcha McConnella. Firma Levis Strauss, producent dżinsów, które mogą zostać obłożone wyższymi cłami, ma zaś swoją siedzibę w Kalifornii, stanie Nancy Pelosi, przywódczyni demokratycznej mniejszości w Senacie. Wcześniej Trump zagroził, że wprowadzenie przez UE takich karnych taryf skutkowałoby podwyżką ceł w USA na europejskie samochody, które są obecnie obłożone zaledwie 2,5-proc. stawką (gdy amerykańskie w Europie czterokrotnie wyższą taryfą).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Gospodarka
Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi
Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie
Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?