Studiujecie na najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii i cały świat stoi przed wami otworem. Jednak przed podjęciem życiowych decyzji już po studiach, zachęcam was do przyjrzenia się biografiom najwybitniejszych Polaków okresu II Rzeczpospolitej - Narutowicz czy Mościcki też studiowali i pracowali na zagranicznych uniwersytetach - pierwszy w Zurychu, drugi we Fryburgu. Ale zdecydowali się wrócić do Polski i budować nasze państwo na nowo. Polska teraz też potrzebuje agentów zmiany – nowego pokolenia naukowców, menadżerów, urzędników którzy tchną nowego ducha w polskie firmy i instytucje – powiedział do uczestników kongresu Mateusz Morawiecki. Moim marzeniem jest, żebyście pomimo wielu możliwości stojących przed wami zdecydowali się wrócić do Polski i pracować dla dobra naszego kraju – dodał wicepremier. Mateusz Morawiecki był gościem specjalnym trwającej od piątku konferencji organizowanej w tym roku w Cambridge przez Congress of Polish Student Societies in the UK. Wcześniejsze edycje odbywały się m.in. na takich uczelniach jak: Oxford, Warwick, czy uniwersytet w Edynburgu i łącznie wzięło w nich udział już ponad 2000 delegatów. Uczestnikami są studenci różnych kierunków, od ekonomii, poprzez prawo, finanse, a także nauki przyrodnicze.

Tegoroczna edycja Kongresu ma nowy format oparty na czterech filarach - kultura, kariera, polityka i ekonomia oraz integracja. Każdy z filarów ma swój temat przewodni, związany z kwestiami ważnymi dla Polaków studiujących na uczelniach brytyjskich, takich jak miejsce kultury polskiej w umysłach polskich studentów za granicą, możliwość rozpoczęcia kariery w Polsce, czy wpływ Brexitu na sytuację młodych Polaków w Wielkiej Brytanii. Kwestia opuszczenia UE przez Wielką Brytanię była ważnym wątkiem wywiadu jakiego wicepremier Morawiecki udzielił w Cambridge telewizji Sky News.

Cambridge należy do ścisłej czołówki ośrodków naukowych. W akademickim rankingu uniwersytetów świata (tzw. rankingu szanghajskim) znajduje się na piątym miejscu. To zarazem obecnie najlepsza uczelnia w Europie. Podczas wizyty Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił również wagę funkcjonowania katedry polskiej działającej od dwóch lat na brytyjskiej uczelni. Studia polskie na Wydziale Języków Nowożytnych i Średniowiecznych Uniwersytetu w Cambridge ruszyły w październiku 2014 roku. Utworzenie polskiej katedry miało na celu nie tylko zaoferowanie brytyjskim studentom kursów dotyczących polskiego języka, literatury i kultury, ale także organizację otwartych dla szerokiej publiczności wydarzeń promujących Polskę i pokazujących jej rosnącą rolę w Europie. Dzięki środkom przyznanym przez polski rząd możliwe będzie nie tylko kontynuowanie działalności katedry, ale także jej rozwój. W planach jest prowadzenie studiów polonoznawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, realizacja wspólnych polsko-brytyjskich projektów naukowych, a także promowanie polskiej kultury i nauki w środowisku brytyjskim.