Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Malta zarabia na paszportach

Flickr
Rzšd Malty zupełnie oficjalnie sprzedaje paszporty, których posiadanie pozwala nabywcom mieszkać, pracować i robić interesy w całej Unii Europejskiej, a także podróżować bez wiz do 160 krajów.

Popyt jest więc duży i w 2016 r. pozwolił Malcie zamienić deficyt budżetowy w nadwyżkę. W opublikowanym właœnie raporcie ujawniono, że rzšd zarobił na tym 163,5 mln euro.

Nabycie obywatelstwa Unii Europejskiej kosztuje na Malcie 650 tys. euro plus 150 tys. euro zainwestowanych w rzšdowe obligacje. Wymagane jest także kupienie nieruchomoœci lub wynajęcie na dłuższy okres. Tak zwany Individual Investor Program na charakter prorodzinny, bo za małżonka i dzieci płaci się nie więcej niż po 50 tys. euro.

Parlament Europejski już w 2014 r. potępił takie praktyki oœwiadczajšc, że unijne obywatelstwo „nie powinno być sprzedawane za żadnš cenę". Sprawa ta regularnie wraca pod obrady parlamentu, ale rzšd Malty się tym nie przejmuje. Rzšd nie publikuje listy nabywców paszportów, ale w urzędowych dokumentach bez trudu można znaleŸć nazwiska nowych obywateli. Sš wœród nich saudyjski szejk aresztowany podczas ostatniej czystki, pakistański potentat finansowy i bankier z Azerbejdżanu, a także kilkudziesięciu Rosjan. Najbardziej znanym z nich i prawdopodobnie najbogatszym jest Arkady Volozh, założyciel największej rosyjskiej wyszukiwarki Yandex.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL