Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Morgan Stanley: sankcje USA spowodujš recesję w Rosji

Bloomberg
Amerykański bank ostrzegł, że zaostrzenie sankcji USA wobec Rosji spowoduje recesję w gospodarce federacji.

„Bioršc pod uwagę wysoki stopień nieokreœlonoœci prognoz dotyczšcych sankcji, widzimy bardziej negatywny, „niedŸwiedzi” scenariusz ze zmniejszeniem PKB Rosji o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. W wypadku, jeżeli tzw. systemowe rosyjskie koncerny państwowe trafiš na czarnš listę Białego Domu” - piszš analitycy Morgan Stanley w półrocznej prognozie dla krajów grupy CEEMEA (Europa Œrodkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka).

Zdaniem Amerykanów, negatywnego wpływu nowych sankcji na rosyjskš gospodarkę nie zniweluje nawet droga ropa po ponad 70 dolarów za baryłkę.

O tym, że rosyjska gospodarka ma się gorzej, œwiadczy czwartkowa wypowiedŸ ministra gospodarki Maksima Oreszkina. Urzędnik przyznał, że wczeœniejsza prognoza wzrostu była zbyt optymistyczna i trzeba jš obniżyć. O ile, nie wiadomo. Kreml założył w budżecie wzrost PKB w tym roku o 2,1 proc. Za I kw. rosyjska gospodarka zyskała 1,3 proc.

Na poczštku maja EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB Rosji w 2017 r. z 1,7 proc. do 1,5 proc. Rosyjscy ekonomiœci sš jeszcze bardziej radykalni i oceniajš przyrost PKB na poziomie od 1 proc. do zera.

- Wielkie projekty inwestycyjne, jak mundial czy krymski most, które napędzały gospodarkę, już się kończš, a nowych nie widać - zwraca uwagę Natalia Orłowa, główna ekonomistka prywatnego Alfa-banku.

Władimir Osakowski z Bank of America Merrill Lynch przypomina, że pierwszy kwartał był gorszy od rzšdowych prognoz, stšd zapowiedŸ obniżenia rocznej prognozy przez ministerstwo gospodarki.

- Według nas w tym roku PKB Rosji zyska 1,5 proc. - dodaje ekonomista.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL