Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Rosja gotowa na najcięższe sankcje USA

Adobe Stock
Odłšczenie od SWIFT i zakaz inwestowania w rosyjski dług - takich nowych amerykańskich sankcji spodziewa się Kreml. I się do nich przygotowuje.

Obecnie zagraniczni inwestorzy posiadajš 34,2 proc., czyli około 41 mld dol. rosyjskiego długu publicznego, informuje gazeta Kommersant. Globalny charakter rosyjskiego zadłużenia dotšd powstrzymywał Biały Dom przed objęciem tych aktywów sankcjami. Teraz taki scenariusz jest jak najbardziej realny.

Kreml chce się przed tym bronić tworzšc specjalny bank, który będzie skupował rosyjski dług zagraniczny. Ale też chce utajnić nazwiska i nazwy inwestorów, którzy dalej będš kupować rosyjskie papiery. Eksperci przypominajš, że już istnieje specjalny bank, który obsługuje objętš sankcjami branżę zbrojeniowš.

Kolejne spodziewane w Moskwie posunięcie USA to odłšczenie rosyjskich banków od międzynarodowego systemu komunikacji finansowej SWIFT. Taki pomysł był na Zachodzie już w 2014 r. po aneksji Krymu. Teraz wydaje się to bardziej realne.

Decyzja mogłaby doprowadzić do zawału w rosyjskiej bankowoœci i wstrzymaniu rozliczeń zagranicznych, szczególnie za dostawy gazu - jedno z głównych Ÿródeł dochodów kasy państwa. SWIFT został odłšczony Iranowi w 2012 r., a w 2012 r. - Korei Północnej.

Banki irańskie, aby mieć kontakt ze œwiatem, dzierżawiły linie telefoniczne w Dubaju, Turcji i Chinach, do wykonywania przelewów bankowych. Jednak rosyjskie banki to inna skala i wielkoœć.

- Odłšczenie największych banków, jak Sbierbank czy VTB, od międzynarodowego systemu finansowego byłoby niezwykle bolesnym uderzeniem, czego banki te już się obawiajš - podkreœla Oleg KuŸmin, główny ekonomista ds. Rosji i WNP w banku Renaissance Capital.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL