Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Czarny poniedziałek: Skuteczne uderzenie USA w Rosję

Adobe Stock
Nowe amerykańskie sankcje przeciwko bliskim Kremlowi oligarchom i menadżerom oraz ich spółkom, pogršżyły cały moskiewski parkiet we krwi. Oligarchowie stracili w sumie około 12 mld dol.

Najszybciej na sankcje zareagowali inwestorzy giełdy w Hongkongu, gdzie notowane sš akcje jednego z największych rosyjskich eksporterów - aluminiowego koncernu Rusal Olega Deripaski. Tamta wyprzedaż szybko przeniosła się do Moskwy, gdzie na zamknięciu giełdy tracili już wszyscy, niezależnie od tego, czy znaleŸli się na amerykańskiej czarnej liœcie. 

Najwięcej stracił Rusal - na zamknięciu 26,7 proc. (w połowie dnia 27,5 proc.). Norylski Nikiel, gdzie Deripaska ma pakiet blokujšcy (25 proc. plus akcja) potaniał o 17,5 proc.; Sbierbank o 17,3 proc., inna spółka Deripaski - En+ o 16 proc., Mieczel (węglowa) stracił na wartoœci 15,8 proc., a Polyus Gold - największy wydobywca złota w Rosji kontrolowany przez objętego nowymi sankcjami Sulejmana Kerimowa, był wart o 15,5 proc. mniej. Rosneft potaniał o 7,7 proc., Łukoil 7,4 proc., Gazprom o 4,6 proc.

Taniały spółki energetyczne i zupełnie nie zwišzane z sankcjami, np. MTSS (Mobilne Telesystemy) stracił 8,4 proc. Analitycy tłumaczš to obawami inwestorów przed nowymi sankcjami w stosunku do tych, których dotšd restrykcje nie dotknęły. Indeksy giełdowe były najniższe od wielu miesięcy - MOEX (handel w rublach) spadł o 8,3 proc., a RTS (w walutach) o 11,3 proc.

Według Forbes’a, w poniedziałek najbogatsi Rosjanie stracili w sumie 12 mld dol. majštku. Najwięcej Oleg Deripaska - 1,3 mld dol. Tyle samo główny akcjonariusz Norylskiego Niklu Władimir Potanin (twórca kasy oligarchów), Wiktor Wekselberg - 1 mld dol., a Sulejman Kerimow - 830 mln dol.

Leonid Michelson (Novatek - gaz) stał się uboższy o 800 mln dol. Władimir Lisin (metalurgiczny NLM) o 540 mln dol.; Aleksiej Mordaszow (Severstal) - o 530 mln dol.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL