Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Donald Tusk apeluje do Donalda Trumpa o zaprzestrzanie wojny handlowej

AFP
Donald Tusk zaapelował dziœ do prezydenta USA Donalda Trumpa o to, by nie wywoływał na œwiecie wojny handlowej. To reakcja na wprowadzenie przez amerykańskiego przywódcę karnych ceł na stal i aluminium.

Przewodniczšcy Rady Europejskiej Donald Tusk chce powstrzymać narastajšcy konflikt pomiędzy USA a UE, wynikajšcy z protekcjonistycznej polityki gospodarczej Donalda Trumpa. Polski polityk postanowił zwrócić się do bezpoœrednio do amerykańskiego przywódcy na swoim koncie na Twitterze. W opublikowanym wpisie Tusk apelował o to, by prezydent USA, zamiast wywoływać wojny handlowe, wrócił do pokojowych rozmów z UE dotyczšcych handlu.

Donald Trump wprowadził w ubiegłym tygodniu karne cła na importowane do USA stal i aluminium w wysokoœci odpowiednio 25 i 10 proc. Decyzja wchodzi w życie 23 marca. Na razie Biały Dom zapowiedział, że wyłšczone z ceł zostanš Kanada, Meksyk i – być może - Australia. UE zareagowała ostro na tę decyzję i zapowiedziała, że odpowie na amerykańskie cła tym samym. Wspólnotę poparła Wielka Brytania, ostrzegajšc, że jeœli Biały Dom decyzji swojej nie zmieni, ona także wystosuje kontratak – na przykład wprowadzi cło na amerykańskie pomarańcze, tytoń i burbona. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL