Ta szwajcarska fundacja organizująca w Davos coroczne spotkania czołowych polityków i biznesmenów, zamiast koncentrować się na krótkoterminowym wzroście, opracowała alternatywna metodę mierzenia koniunktury – Indeks Zintegrowanego Rozwoju, a więc takiego, który sprzyja społecznemu włączeniu. Przy pomocy tego indeksu zbadano sytuację w 103 krajach biorąc pod uwagę tempo wzrostu gospodarczego, ale także równość tego wzrostu i jego trwałość. W klasyfikacji zbudowanej w ten sposób dominują mniejsze europejskie gospodarki, a Norwegia okazała się najbardziej zintegrowaną rozwiniętą gospodarką. Jedynym krajem pozaeuropejskim w pierwszej dziesiątce tego ratingu jest Australia, która znalazła się na 9 pozycji. A oto czołowa dziesiątka indeksu zintegrowanego rozwoju: Norwegia, Islandia, Luksemburg, Szwajcaria, Dania, Szwecja, Holandia, Irlandia, Australia, Austria.

„Dziesięciolecia stawiania wzrostu gospodarczego ponad socjalną równością doprowadziły do historycznie wysokiego poziomu majątkowej i dochodowej nierówności” – głosi raport WEF opublikowany w przeddzień rozpoczęcia tegorocznego szczytu w Davos. W ciągu ostatnich pięciu lat, mimo rozwoju światowej gospodarki, społeczne włączenie nie zmieniło się lub spadło w 20 z 29 rozwiniętych gospodarek. A międzypokoleniowa równość pogorszyła się w 56 z 74 gospodarek rozwijających się. W tym samym okresie mniej niż połowa rozwiniętych gospodarek zdołała ograniczyć ubóstwo, a tylko w ośmiu udało się zmniejszyć nierówność dochodową.

WEF uważa, że używanie PKB jako głównego miernika gospodarki jest nieskuteczne, gdyż obejmuje on jedynie bieżącą produkcję towarów i usług zamiast wpływu gospodarki na szerszy postęp socjalno-ekonomiczny wynikający z mediany dochodów gospodarstw domowych, szans na zatrudnienie, bezpieczeństwo ekonomiczne, czy wreszcie jakość życia.

Spośród krajów G7 najwyższe miejsce w tym rankingu zajęły Niemcy – 12. Kanada znalazła się na 17 pozycji, Francja na 18, Wielka Brytania na 21, Stany Zjednoczone na 23, Japonia na 24, a Włochy na 27. Polska zajęła piąte miejsce wśród gospodarek rozwijających się.