Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Jędrzej Bielecki: Niepodległš Katalonię czeka los Grecji

tv.rp.pl
Gdyby Katalonia stała się niepodległa, automatycznie wychodzi z Unii Europejskiej, przechodzi przez kryzys przynajmniej w takiej skali jak przeszła Grecja w ostatnich 7 latach – mówi Jędrzej Bielecki, dziennikarz „Rzeczpospolitej”, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Goœć przyznał, że Katalonia formalnie nie ogłosiła niepodległoœci.

- Carles Puigdemont ,przewodniczšcy rzšdu regionalnego, podpisał deklarację, ale nie jest ona zarejestrowana w parlamencie. To tak jakbyœmy podpisali w kafejce, że Œlšsk czy Mazowsze jest niepodległe. Ma to wartoœć tylko politycznš - tłumaczył Bielecki.

Zaznaczył, że rzšd w Hiszpanii i Mariano Rajoy uważa, że to jest pułapka, odłożenie czegoœ, co i tak nastšpi.

- Prawdopodobnie teraz podejmuje decyzje, które prowadzš do odebrania Katalonii autonomii i przejęcia bezpoœredniej kontroli przez Madryt nad tym, co się dzieje w Barcelonie. Może to prowadzić do daleko idšcych skutków – prognozował.


Bielecki przypomniał, że nikt na œwiecie nie poparł Puigdemonta, a nawet nie chce wystšpić w roli mediatora. - Cała Unia Europejska stoi za Rajoyem – mówił.

Goœć zauważył, że dużym zaskoczeniem dla katalońskich nacjonalistów jest fakt, że masowo zaczęły zmieniać swojš siedzibę największe banki i przedsiębiorstwa, które działały w Katalonii.

- Wszystkie przedsiębiorstwa z indeksu IBEX 35, największych firm na giełdzie w Madrycie, zaczęły wychodzić,. Już tylko 1 firma pozostała w Katalonii. To powoduje panikę, częœć ludzi zaczyna wyprowadzać swoje oszczędnoœci. Tego nie przewidzieli katalońscy nacjonaliœci – tłumaczył Bielecki.

Jednym z głównych argumentów zwolenników niepodległoœci Katalonii było to, że jest to drugi pod względem bogactwa region Hiszpanii, a trybuty na rzecz kraju sš na tyle wysokie, że się to nie opłaca.

- Katalończycy bardzo chętnie sięgajš po argument bogactwa, ale Katalonia jest biedniejsza od Mazowsza. W Katalonii mieszka 16 proc. ludnoœci Hiszpanii i dostarczajš 19 proc. PKB. Dokładajš do budżetu ok. 10 mld euro więcej niż z niego otrzymujš, ale to jest częœć składowa bycia społeczeństwem – tłumaczył goœć.

Podkreœlił, że gdyby Katalonia stała się niepodległa, automatycznie wychodzi z Unii Europejskiej, przechodzi przez kryzys przynajmniej w takiej skali jak przeszła Grecja w ostatnich 7 latach. - Traci jednš trzeciš dochodu narodowego, nie ma własnej waluty, nie ma jak eksportować, nawet nie ma połšczeń lotniczych – wyliczał.

- Przywódcy obozu separacji do ostatnich dni kłamali ludziom, że scenariusz dalszej przynależnoœci do UE jest całkiem realny. Oni uwierzyli, że Katalonia jest tak ważnš częœciš składowš unii, że nikt nie pozwoli na to, żeby była poza – dodał.

Zaznaczył, że zapominajš, iż z perspektywy unii ważniejsze jest utrzymanie minimalnej lojalnoœci między krajami członkowskimi. - Unia nie może na to pozwolić, bo to jest koniec unii – ocenił.

Bielecki podkreœlił, że front odmowy w stosunku do Katalonii wszystkich zaskoczył.

- Nawet Polska była dosyć zdyscyplinowana. Zdano sobie sprawę z powagi sytuacji. Katalończycy stworzyli szereg biur, które chcš nazywać ambasadami, jedno istnieje w Warszawie. Osoba, która nim kieruje próbowała się kontaktować z MSZ, ale był mur odmowy, że naszym partnerem jest Madryt. Wszyscy zdajš sobie sprawę ze stawki tej gry – tłumaczył.

- Wydaje mi się, że Rajoy podejmie decyzję o podjęciu kontroli bezpoœredniej na Kataloniš i rozpisaniem nowych wyborów regionalnych – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL