Poinformowała o tym Frederica Mogerini, szefowa unijnej dyplomacji: „Rada Europy na posiedzeniu 19 lipca podjęła decyzję 2017/1087 (o przedłużeniu sankcji wobec Krymu-red). Kraje kandydujące Czarnogóra i Albania, a także Norwegia wchodząca w skład Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz Ukraina i Gruzja przyłączyły się do przedłużenia. Tym samym polityka narodowa tych państw będzie zgodna z decyzją Rady Europy w tej kwestii” - cytuje agencja Prime. Unia Europejska ze swojej strony „przyjęła z zadowoleniem tę decyzję”. 

Unia przedłużyła do 23 czerwca 2018 r obowiązywanie sankcji wobec zajętego przez Rosję ukraińskiego półwyspu. Obejmują one zakaz inwestowania podmiotów i państwa Unii na Krymie; zakaz importu produkcji z Krymu na teren Wspólnoty; zakaz usług turystycznych. 

A także zakaz eksportu z Unii na półwysep usług, technologii i urządzeń transportowych, telekomunikacyjnych i energetycznych; a także związanych z wydobyciem i przerobem ropy, gazu i innych surowców.

Rosja odpowiedziała na to embargiem na żywność ze wspólnoty i wszystkich państw, które sankcje wsparły, w tym Albanii, Czarnogóry, Gruzji, Norwegii i Ukrainy.