Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

„NYT”: Europa Wschodnia rośnie w siłę, Polska może stać się potęgš gospodarczš

123rf.com
Europa Wschodnia roœnie w siłę, niektóre małe kraje, jak Czechy, wysuwajš się na czoło tego peletonu, ale Polska jest tuż za nimi i może stać się bardzo ważnš gospodarkš – pisze komentator „NYT”.

Polska, która ma blisko 40 mln mieszkańców i gospodarkę wartš około pół biliona dolarów, staje się na tyle dużš gospodarkš, by „na globalnej mapie gospodarczej umiejscowić całš Europę Wschodniš” – ocenia w „NYT” Ruchir Sharma.

„Polska stara się pišć do góry - tak jak (robiły to) azjatyckie, cudowne (gospodarki) - jako potęga przemysłowa” – wyjaœnia.

Chociaż produkcja przemysłowa generalnie spada, to nieliczne państwa wcišż dobrze sobie radzš w tej sferze gospodarki i sš wœród nich np. Korea Płd., Czechy i właœnie Polska – kontynuuje publicysta.

Ostatnim państwem, które zdołało się przebić – 20 lat temu – do ligi państw zaawansowanych była Korea Południowa; „następnym krajem, który mógłby prawdopodobnie dołšczyć do tego klubu, mogłaby być Polska, gospodarcza gwiazda poza zasięgiem radarów” – ocenia.

Sharma podkreœla, że przywódcy PiS byli zachwyceni tym, iż prezydent USA Donald Trump postanowił odwiedzić Polskę przed oficjalnš podróżš do Niemiec i Francji. „Inni europejscy przywódcy sš zdenerwowani tym, że populizm Tumpa jest echem prawicowego nacjonalizmu jego polskich gospodarzy – jedni i drudzy byli krytykowani jako nieliberalne zagrożenie dla powojennego porzšdku (politycznego) na Zachodzie” – pisze publicysta. Dodaje jednak, że „dwa lata populizmu nie wykoleiły trwajšcego ćwierć stulecia systematycznego postępu w Polsce”.

Cytujšc Międzynarodowy Fundusz Walutowy komentator "NYT" podkreœla, że Polska gospodarka od 1991 roku rosła œrednio o 4 proc. PKB rocznie i, "co godne uwagi, nie ucierpiała z powodu ani jednego roku negatywnego wzrostu (gospodarki)". "W cišgu tych 25 lat œredni dochód w Polsce wzrósł do prawie 13 tys. dol. (rocznie) z 2,3 tys. dol.” - dodaje.

Publicysta „NYT” zwraca też uwagę na niezmienne nastawienie Polaków, które okreœla jako „pro-amerykańskie, antyrosyjskie”. Według niego jest ono „głębsze niż obecne populistyczne nastroje, co sprawia, że Polska jest naturalnym i coraz silniejszym sojusznikiem Ameryki”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL