Rosnący dług Brytyjczyków zagrożeniem dla gospodarki

aktualizacja: 19.06.2017, 13:25
Foto: Bloomberg

Wartość niezabezpieczonego długu konsumenckiego mieszkańców Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku może przewyższyć poziom sprzed kryzysu 2008 r. – podaje dziennik „The Guardian”

Dług konsumentów, który nie wymaga zabezpieczenia, to przede wszystkim zobowiązania na kartach kredytowych, pożyczki samochodowe i krótkoterminowe.

Bank centralny Wielkiej Brytanii obawia się, że konieczność obsługi długu może długoterminowo prowadzić do spadku konsumpcji, a więc i zmniejszenia PKB. Co więcej, dochód realny Brytyjczyków spada także przez wzrost cen wywołany m.in. silną deprecjacją funta. Ostatnie dane wskazują, że roczna inflacja w maju wyniosła na Wyspach 2,9 proc. i była najwyższa od czterech lat.

Doradcy ds. długu naciskają na rząd w sprawie wprowadzenia rozwiązań prawnych, które zapewnią „wakacje kredytowe” tym, którzy mają największy problem z długiem. Mieliby oni być chronieni przed nakładaniem dodatkowych opłat i oprocentowania przez okres sześciu tygodni.

– Dług to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim rząd będzie się musiał teraz zmierzyć – podkreśla Peter Tutton z organizacji charytatywnej StepChange.  Szacuje ona, że nawet 2,9 mln obywateli Wielkiej Brytanii doświadcza poważnych problemów z obsługą zadłużenia. Jednym z powodów takiej sytuacji jest pogorszenia sytuacji z zatrudnieniem, zwłaszcza w aspekcie płac.

Inny problem stanowią karty lojalnościowe działające jak karty kredytowe. Oferują one posiadaczom zniżki na zakupy, w zamian nakładając na nich odsetki o wiele wyższe niż na standardowych kartach kredytowych.

Jeżeli sytuacja zadłużonych pogarsza się z powodu rosnącej inflacji i długu, to bank centralny Wielkiej Brytanii traci kluczowy instrument w walce z ruchem cen, jakim są stopy procentowe. Zaostrzając politykę monetarną i podnosząc stopy co prawda wpływa na inflację, ale z drugiej strony podnosi koszt obsługi długu.  Oznacza to wymienność obciążenia dłużników – koszty inflacji przeniosą się w ich wypadku na obsługę zadłużenia, co nie poprawia ich sytuacji w rozumieniu dochodów rozporządzalnych. W ostatnim tygodniu Bank Anglii pozostawił stopy na niezmienionym poziomie, choć trzech z ośmiu członków rady było za ich podniesieniem.

 

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE