Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Rosja lekceważy amerykańskie sankcje

Bloomberg
Rosja po raz pierwszy w tym roku chce wejœć na międzynarodowy rynek obligacji liczšc na to, że popyt inwestorów wyżej oprocentowane papiery przyćmi obawy zwišzane z możliwoœciš zaostrzenia sankcji przez Stany Zjednoczone.

Rzšd zamierza wyemitować 10-letnie obligacje denominowane w dolarach z 4-proc. oprocentowaniem i 30-letnie papiery oprocentowane na 5 proc. Będzie to powrót rosyjskich obligacji rzšdowych na międzynarodowy runek długu po pierwszej emisji po wprowadzeniu sankcji dokonanej przed rokiem.

Inwestorom brakuje papierów z oprocentowaniem oferowanym przez emerging markets, bo sš bez porównania bardziej atrakcyjne od rzšdowych obligacji USA czy państw ze strefy euro, gdzie stopy procentowe nadal SA bliskie zera.

W cišgu roku premia żšdana za trzymanie rosyjskich papierów wygasajšcych w 2023 r. w porównaniu z Amerykańskimi Treasuries spadła o prawie 100 pkt bazowych i dzisiaj w Moskwie wynosiła 154 pkt bazowe. Po œrodowym przegłosowaniu w Senacie nałożenia dodatkowych  sankcji na Rosję oprocentowanie rosyjskich obligacji wygasajšcych w 2026 r. wzrosło o 9 pkt proc.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL