Premier Szydło: Projekt Pasa i Szlaku szansą dla Polski

aktualizacja: 12.05.2017, 12:05

Polska przyjęła projekt Pasa i Szlaku z otwartością i wiąże z nim duże oczekiwania - powiedziała w Pekinie premier Beata Szydło na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Przywódca Państwa Środka deklarował chęć rozwoju strategicznego partnerstwa z Polską.

REDAKCJA POLECA
06.06.2017
Japonia: Rząd zainteresowany współpracą w ramach Pasa i Szlaku
24.05.2017
Agencja Moody's obniża rating Chin pierwszy raz od 1989 roku
15.05.2017
Liczę na projekty współpracy korzystne dla Polski i Chin
15.05.2017
Chińczycy nie spieszą się do Rosji
15.05.2017
Z Chinami mamy wielki deficyt
15.05.2017
Hongkong i Londyn walczą o pozycję finansowego centrum Pasa i Szlaku
15.05.2017
Szef Alibaby: "Pas i Szlak" różni się od globalizacji
15.05.2017
Wiceszef KE: nie podpiszemy deklaracji szczytu Pasa i Szlaku
13.05.2017
Premier Beata Szydło: Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami
12.05.2017
Chiny-USA: Porozumienie ws. ułatwień w handlu
09.05.2017
Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego leci do Chin
08.05.2017
Szydło: Projekt Balitc Pipe bardzo realny
08.05.2017
Prezydenci Duda i Teshome: zwiększyć wymianę handlową między Polską i Etiopią
07.05.2017
Mikołaj Wild - pełnomocnik rządu ds Centralnego Portu Komunikacyjnego
07.05.2017
Prezydent Duda zachęcał polskie firmy do ekspansji w Afryce
05.05.2017
Chiny: Pierwszy lot nowego odrzutowca pasażerskiego
01.05.2017
Chiny i złoto, czyli niekończąca się opowieść
01.05.2017
Chiński smok łatwo polskiej wizy nie dostanie
27.04.2017
Hyundai: wolna poprawa, problemem Chiny
26.04.2017
Szydło: Szkoła branżowa przygotuje młodych ludzi do zawodu
25.04.2017
Gdzie Chiny kupują ropę?
25.04.2017
Szydło: powody rezygnacji z caracali były gospodarcze
24.04.2017
Premier Beata Szydło zaprasza niemiecki biznes do Polski
23.04.2017
Szydło: z rozwoju gospodarczego mają korzystać wszyscy obywatele
23.04.2017
Szydło: dzisiaj Polska to kraj bezpieczny
20.04.2017
Dobra przyszłość segmentu premium w Chinach
20.04.2017
Testy Toyoty Mirai w Chinach
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Od spotkania z Xi premier Szydło rozpoczęła w piątek wizytę w Chinach. Jej przewodnim tematem jest współpraca gospodarcza, m.in. w kontekście realizowanej przez Chiny koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też projektem Jednego Pasa i Jednego Szlaku.

"Liczę na dalszą bliską współpracę w sferze politycznej w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego i jej przełożenie na korzystne dla obu stron wymierne efekty w relacjach gospodarczych" - powiedziała Szydło.

Nawiązała do wizyt prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach i prezydenta Xi w Polsce. Jak podkreśliła, nadały one nowy impuls relacjom polsko-chińskim. "Cieszę się, że moja wizyta przyczynia się do podtrzymania regularności spotkań na najwyższym szczeblu" - dodała.

"Polska jest ważnym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej. Chcemy rozwijać wszechstronne partnerstwo strategiczne z Polską" - zadeklarował chiński przywódca.

Dodał, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. "Tradycyjna przyjaźń między Chinami i Polską ma solidne podstawy i jest bardzo cenna. Mamy wszelkie powody ku temu, by wzmocnić i rozwijać tradycyjną przyjaźń obu krajów" - mówił Xi w Wielkiej Hali Ludowej, gdzie w piątek spotkał się z szefową polskiego rządu.

"Jestem pod wielkim wrażeniem pozytywnego nastawienia pani premier do rozwoju stosunków między dwoma krajami i pragmatycznego podejścia w rozwiązywaniu problemów" - zauważył.

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu rozwijanie sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą.

Polska planuje budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, co według powołanego przez rząd pełnomocnika ds. tej inwestycji Mikołaja Wilda, może być realne w ciągu 10 lat. Inwestycja obok centralnego lotniska dla Polski ma uwzględniać także skomunikowanie transportu kolejowego i drogowego. Wild był obecny na spotkaniu Szydło z Xi w Pekinie.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Polska jest zainteresowana zwiększeniem chińskich inwestycji w naszym kraju i wspólną realizacją "dużych projektów infrastrukturalnych". Priorytetem jest też pełne otwarcie chińskiego rynku dla polskich produktów rolnych.

Było to drugie spotkanie premier Szydło z prezydentem Xi. Do pierwszej rozmowy doszło w czerwcu 2016 r. podczas wizyty chińskiego przywódcy w Warszawie. Wówczas doszło do podpisania międzyrządowych porozumień dotyczących inwestycji infrastrukturalnych związanych m.in. z Nowym Jedwabnym Szlakiem, wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

Dwa dokumenty podpisane w Pekinie

Szefowa polskiego rządu rozmawiała także z premierem Chin Li Keqiangiem. W czasie spotkania z Keqiangiem premier Szydło wyraziła nadzieję na rozwój strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. "Naszym celem powinno być uruchomienie i pełna operacjonalizacja wszystkich mechanizmów polsko-chińskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego" - zaznaczyła Szydło. "Polska i Chiny mają wiele możliwości współpracy gospodarczej, kulturalnej, turystycznej" - dodała.

Efektem rozmów premierów Polski i Chin było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.

Jak powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, zasadniczym celem podpisanej w piątek umowy międzyrządowej w zakresie turystyki jest pogłębienie i rozwijanie współpracy w tym obszarze, co ma przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego i wzajemnej promocji państw.

Według rzecznika rządu podpisane memorandum w sprawie przyszłej współpracy w dziedzinie zasobów wodnych i gospodarki wodnej ma charakter intencyjny. "Strona chińska jest zainteresowana doświadczeniem Polski i stosowanymi technologiami przez polskich przedsiębiorców w zakresie np. regulacji i udrażniania cieków wodnych czy budowania zbiorników retencyjnych" - podkreślił.

W podpisaniu umowy o współpracy w dziedzinie turystyki oraz memorandum o współpracy w zakresie gospodarki wodnej udział wzięli z polskiej strony wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka i wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Stronę chińską reprezentowali szef MSZ w Pekinie Wang Yi i przewodniczący Chińskiego Narodowego Urzędu Turystyki Li Jinzao.

Było to drugie spotkanie Szydło z Li. Premierzy Polski i Chin spotkali się po raz pierwszy w zeszłym roku w Rydze podczas szczytu 16 państw Europy Środkowej i Chin.

Wizyta Szydło potrwa do wtorku 16 maja. W niedzielę premier weźmie udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele krajów, które chcą przyłączyć się do realizacji tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego drogą lądową Azję i Europę.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE