Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Morawiecki: wyzwaniem jest budowa „konserwatyzmu modernizacyjnego”

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Budowa „konserwatyzmu modernizacyjnego”, czyli oparcie gospodarki o nowoczesnoœć i czwartš rewolucję technologicznš jest wielkim wyzwaniem – mówił w pištek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w podczas kongresu „Polska Wielki Projekt”.

Tegorocznej edycji kongresu przyœwieca hasło „Wolnoœć – polski projekt dla Europy”.

Morawiecki mówił m.in. o różnym rozumieniu wolnoœci. Jego zdaniem należy mówić o wolnoœci dla państwa, a nie wolnoœci od państwa. „Wspólnie my, społeczeństwo, poszczególne grupy społeczne mamy obowišzki wobec tej Rzeczpospolitej. Rzeczpospolita ma też obowišzki wobec nas” – zaznaczył wicepremier.

Wskazał, że jednym z wielkich zadań Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest również budowa wolnoœci partycypacyjnej, „wolnoœci dla państwa, wolnoœci w ramach państwa, wolnoœci, gdzie państwo nie jest tym elementem opresji, państwo nie jest wrogiem nas, tylko państwo jest niezbędnym elementem budowy skutecznej polityki gospodarczej, skutecznych procedur i przede wszystkim skutecznych regulacji” – powiedział Morawiecki.

Jego zdaniem SOR stara się te cele realizować na kilku poziomach. Pierwszy dotyczy rodziny, pracy, płacy i mieszkania. Drugi wymiar dotyczy makroekonomii, a trzeci poziom - to realna gospodarka. Morawiecki podawał przykłady realizacji strategii w tych trzech wymiarach. Wskazał m.in. na program 500+, niski deficyt sektora finansów publicznych, czy walkę z wyłudzeniami podatków.

Przedstawił pojęcie „konserwatyzmu współczujšcego”, który – jego zdaniem został już udowodniony przez rzšd PiS poprzez odważne wejœcie w politykę transferów społecznych. „Ale budowa +konserwatyzmu modernizacyjnego+, czyli oparcie się w ogromnym stopniu o nowoczesnoœć, o czwartš rewolucję technologicznš (…), jest dla nas wielkim wyzwaniem, ale i wielkš szansš” - powiedział.

Mówił, że następuje szybka zmiana, przewartoœciowanie systemu gospodarczego, gdzie zwycięzcy i przegrani zmieniajš się jak w kalejdoskopie. „Robotyzacja i automatyzacja, trendy demograficzne i zwišzane z cyberbezpieczeństwem (…) stanowiš w dużym stopniu dla nas również szanse” – zaznaczył wicepremier.

Jego zdaniem patriotyzm i miłoœć ojczyzny nie kłócš się z nowoczesnoœciš. „Powinniœmy ten +konserwatyzm modernizacyjny+ i solidarnoœć nie tylko mieć na naszych sztandarach, ale w mšdry sposób wdrażać w naszym systemie gospodarczym i politycznym” – podsumował Morawiecki.

Podczas Kongresu odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników. Prezydent napisał m.in., że Kongres przyczynił się do zwrotu politycznego roku 2015, który przyniósł sukces wyborczy zjednoczonej prawicy, także jego zwycięstwo w wyborach prezydenckich.

„Uważam, że Kongres jest dziœ potrzebny nam, rzšdzšcym nie mniej niż wtedy, kiedy jego historia się zaczęła. W Polsce zachodzš obecnie głębokie przemiany – sš one realizacjš programu, z którym ja i mój obóz szliœmy do wyborów. Polacy już zaczynajš odczuwać pozytywne skutki tych zmian. Milionom polskich rodzin faktycznie żyje się lepiej, dostatniej, godniej. Ale czeka nas jednak jeszcze wiele zadań i wyzwań” – napisał prezydent.

„Nowa, lepsza Polska to wcišż wielki projekt. Wierzę, że go zrealizujemy” – zaznaczył prezydent. Jego zdaniem bardzo ważnym krokiem w tym kierunku będzie debata konstytucyjna, w której naród wypowie się, jakiego modelu ustrojowego chce i co należy zmienić.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL