Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Gowin: największš pułapkš w rozwoju Polski jest przeciętność

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Kongresu Liderów Rzeczypospolitej na stadionie PGE Narodowym
PAP/Paweł Supernak
Największš pułapkš w rozwoju Polski jest przeciętnoœć - wzrostu, dochodu, jakoœci produktów, ale również przeciętnoœć przywództwa - mówił w pištek podczas inauguracji Kongresu Liderów Rzeczypospolitej w Warszawie wicepremier Jarosław Gowin.

"Ostatnie 27 lat to generalnie rzecz bioršc bardzo dobry czas w historii Polski. Mamy słuszne prawo do tego, żeby być dumni z tego, co osišgnęliœmy. Polska w roku 1989 i Polska (...) w roku 2017 to sš kompletnie inne kraje" - mówił do młodych liderów minister nauki Jarosław Gowin.

"Warto doceniać ten dorobek ponad podziałami politycznymi - dlatego, że to jest wspólny dorobek Polaków, okupiony bardzo ciężko pracš, już właœciwie można powiedzieć - dwóch pokoleń" - dodał wicepremier.

Gowin zaznaczył, że dotychczasowy model rozwoju Polski - który okreœlił jako "imitacyjny" - zawiera pułapki, m.in. zwišzanš z przeciętnoœciš wzrostu, dochodu czy jakoœciš produktów. "Do tej listy pułapek rozwojowych dorzuciłbym (...) pułapkę przeciętnego przywództwa" - powiedział Gowin.

W ocenie wicepremiera po 1989 r. wiele rzeczy się w Polsce udało. "Natomiast nie stworzyliœmy modelu, formacji elit. Rozwijajš się tylko te narody, które majš silne, prężne elity" - zaznaczył.

"Kierować się etosem elitarnym, to kierować się etosem służby innym, opieki i służby dla dobra wspólnego" - dodał.

Nawišzujšc do słów przedmówcy - wicepremiera Mateusza Morawieckiego - Gowin stwierdził, że Polska ma wielkš szansę nie tylko na to, żeby zahamować "drenaż mózgów", ale też by wręcz odwrócić jego efekty. Jak powiedział, zjawisko to - odpływu polskich naukowców z kraju - miało miejsce przez ponad dwieœcie ostatnich lat. Obecnie jednak sytuacja ulega poprawie dzięki Planowi na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zmianom charakteru polskiej gospodarki i w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego - mówił.

"Jesteœmy w stanie ich (naukowców - PAP) zatrzymać, jesteœmy w stanie ich z powrotem œcišgnšć do Polski, dużš grupę tych bardzo zdolnych, młodych naukowców, którzy dzisiaj pracujš w najlepszych uniwersytetach całego œwiata" - dodał.

W osišgnięciu tego celu majš pomóc działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, m.in. powołanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, stworzenie Narodowego Instytutu Technologicznego oraz powstajšca od podstaw nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym - wyliczał wicepremier.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL