Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Oto miasta o najlepszej infrastrukturze

Singapur posiada on najsprawniejszy i najszybszy transport publiczny na całym œwiecie
Pixabay
Firma Mercer opublikowała listę miast o najwyższym poziomie infrastruktury publicznej. Zobacz, gdzie najłatwiej ominšć korki.

Badanie Jakoœci Życia (Quality of Living), przeprowadzone co roku przez firmę doradczš Mercer, pokazuje, w których miastach na œwiecie żyje się najlepiej pod względem różnych czynników. Tegoroczny ranking został opublikowany w ubiegłym tygodniu. Na pierwszym miejscu już ósmy rok z rzędu utrzymał się Wiedeń, który został doceniony między innymi za wysoki poziom bezpieczeństwa, oœwiaty i opieki medycznej oraz wysoki œredni dochód na mieszkańca.

Drugie miejsce w rankingu zajšł Zurych, natomiast trzecie Auckland - największe miasto Nowej Zelandii. W pierwszej dziesištce znalazły się również trzy niemieckie miasta: Monachium, Düsseldorf i Frankfurt. Z polskich miast do rankingu zaklasyfikowały się tylko Warszawa (81 miejsce) i Wrocław (100 miejsce).

A teraz spójrzmy na drogi...

Ranking nie różni się znaczšco od tych, jakie publikowano w ubiegłych latach. Po raz pierwszy jednak firma Mercer postanowiła bliżej przyjrzeć się odrębnej kwestii i sporzšdzić drugie zestawienie – jakoœci infrastruktury. Wzięto w nim pod uwagę takie czynniki, jak transport publiczny, natężenie ruchu drogowego, różnorodnoœć tras lotniczych oferowanych przez lokalne lotniska, a także usługi telekomunikacyjne oraz zaopatrzenie w energię elektrycznš i wodę.

Okazuje się, że ranking ten kształtuje się zupełnie inaczej, co uwydatnia fakt, że wiele wysoko rozwiniętych miast, które mogš poszczycić się wysokim œrednim dochodem na mieszkańca czy opiekš medycznš, zmaga się z licznymi problemami infrastrukturalnymi, takimi jak częste korki czy spóŸniajšce się pocišgi.

W zestawieniu tym znacznie lepiej niż w ogólnym badaniu jakoœci życia wypadły miasta azjatyckie. Na pierwszym miejscu uplasował się Singapur. Autorzy badania ocenili, że posiada on najsprawniejszy i najszybszy transport publiczny na całym œwiecie. Mieszkańcy mogš przemieszczać się po mieœcie w bardzo szybkim tempie dzięki rozbudowanemu systemowi metra Mass Rapid Transit (MRT), dzięki czemu znaczšco oszczędzajš czas w cišgu dnia. Na system składa się aż 106 stacji.

Na podium stanęły również dwa niemieckie miasta: Frankfurt i Monachium. Wysoko tym razem oceniono też Hong Kong (6 miejsce) i Sydney (8 miejsce). Wiedeń spadł natomiast na 17 pozycję.

Zobacz pierwsze dziesięć miast o najlepszej infrastrukturze publicznej w powyższej fotogalerii.    

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL