Alternative Investment Partners to spółka kontrolowana przez prezesa MCI, Tomasza Czechowicza. KNF podaje, że sukcesywnie i konsekwentnie zwiększała ona swój stan posiadania akcji i przekazywała spółce i KNF zawiadomienia o jego zmianach. Jednak zawiadomienia przekazywane do Komisji i emitenta w szesnastu przypadkach nie zostały przekazane po dacie faktycznej zmiany stanu posiadania akcji, natomiast w dwóch przypadkach zostały przekazane z naruszeniem art. 69 ust. 4 ustawy o ofercie, tj. z naruszeniem wymogów dotyczących treści zawiadomienia.

Jak podaje KNF, przyczyną trzech ze wspomnianych szesnastu naruszeń było błędne założenie, że zmiana udziału w ogólnej liczbie głosów następuje w momencie zarejestrowania przez emitenta akcji nowej emisji w Krajowym Rejestrze Sądowym w następstwie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Tymczasem warunkowe podwyższenie kapitału następuje wraz z wydaniem dokumentów akcji.

Jak podaje Komisja, kolejną grupą naruszeń są te wynikające z błędnej interpretacji przepisów odnoszących się do obowiązków informacyjnych w zakresie zmian udziału w ogólnej liczbie głosów będących następstwem objęcia akcji nowej emisji. W tym wypadku zawiadomienia były przekazywane do Komisji i do emitenta po dniu objęcia akcji nowej emisji zamiast po dniu ich zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym – podaje KNF. Podkreśla, że w przypadku nabycia akcji nowej emisji dokonywanej w następstwie tzw. zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego, zawiadomienia spółki przesyłane były w dacie objęcia akcji, a nie zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym. W rzeczywistości zaś stan posiadania akcji zmieniał się później, tj. w dacie rejestracji.

Natomiast trzecią grupą naruszeń stanowią te wynikające z błędnego założenia, że w przypadku udzielenia pożyczki papierów wartościowych nie następuje zmiana udziału w ogólnej liczbie głosów emitenta, ponieważ zmiana stanu posiadania miała tylko czasowy charakter, a akcje były pożyczone głównemu udziałowcowi Alternative Investment Partners, więc łączny stan posiadania akcji przez Alternative Investment Partners i jej udziałowca nie ulegał zmianie. „Wskazać należy, że stan posiadania akcji niewątpliwie uległ zmianie, a krótkotrwały czasowy charakter tej zmiany, pozostaje bez znaczenia dla konieczności realizacji obowiązków informacyjnych. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że zasadniczo każda zmiana stanu posiadania akcji ma charakter czasowy" – podaje KNF. Jednocześnie Komisja uznała, że należy umorzyć jako bezprzedmiotowe postępowanie prowadzone w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej wobec podejrzenia naruszenia przez Alternative Investment Partners wobec nieprzekazania w terminie zawiadomienia do Komisji o zmianie w dniu 8 grudnia 2009 r. dotychczas posiadanego udziału ponad 33 proc. ogólnej liczby głosów w MCI Management o co najmniej 1 proc. ogólnej liczby głosów. "W świetle okoliczności faktycznych sprawy Komisja uznała bowiem, iż nie jest zasadne nałożenie sankcji administracyjnej w tym zakresie" – podaje KNF.

Komisja ocenia, że podanie do publicznej wiadomości informacji o karze nie narazi Alternative Investment Partners na poniesienie niewspółmiernej szkody. „W ocenie KNF podanie do publicznej wiadomości informacji (...) może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek tego inwestora. Szkoda ta nie będzie miała jednak charakteru niewspółmiernego" – podaje KNF. Podkreśla przy tym, że jeśli inwestor decyduje się na inwestowanie w akcje spółki notowanej na rynku regulowanym, to przyjmuje na siebie wszystkie obowiązki określone w przepisach prawa, których niespełnienie łączyć się może z zastosowaniem sankcji administracyjnych.