Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Medallion Fund. Fundusz, który prześcignšł Sorosa

Bloomberg
Medallion Fund to prawdopodobnie przynoszšcy największe zyski fundusz na œwiecie. Przez ostatnie 28 lat osišgnšł on 55 mld USD zysku, o 10 mld więcej niż np. fundusze kontrowersyjnego miliardera George’a Sorosa.

Medallion Fund należy firmy inwestycyjnej Renaissance Technologies. 90 proc. osób zatrudnionych przez ten fundusz posiada stopień naukowy doktora. Firma została założona w 1982 r. przez matematyka Jima Simonsa, który był uznawany za geniusza matematycznego. Simons był profesorem w MIT i na Harvardzie oraz pracował dla amerykańskiego Instytutu Analiz Obronnych, gdzie zajmował się m.in. problematykš wychwytywania zakodowanych wiadomoœci z szumu. Zdołał on œcišgnšć do swojej firmy informacyjnej wielu matematyków, pracujšcych wczeœniej m.in. dla IBM czy przy zaawansowanych projektach lingwistycznych.

– Renaissance jest komercyjnš wersjš projektu Manhattan – mówi agencji Bloomberga (która zrobiła reportaż na temat Mediallion Fund) Andrew Lo, prezes firmy AlphaSimplex.

Fundusz Medallion ma opinię bardzo tajemniczej instytucji, która zacięcie broni swoich sekretów. Spore domysły wywołuje chociażby to, jakim cudem zdołał on osišgać roczne stopy zwrotu wynoszšce 80 proc. Nikomu nie udało się naœladować ich sukcesu. Jednym z popularnych wytłumaczeń jest to, że fundusz dysponuje bardzo wysokiej klasy komputerami, które pomagajš jego pracownikom w tworzeniu lepszych modeli rynkowych niż u konkurencji. O sukcesie zdecydowały również wysokiej klasy kadry. Zastosowały one w praktyce, na rynku, teorie Simonsa dotyczšce wyłapywania ważnych dla inwestorów sygnałów z szumu informacyjnego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL