Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

WIG20 obronił strefę wsparcia

Bloomberg
Tylko 31 proc. spółek zanotowało we wtorek wzrost kursu akcji. Tylko 4 wyznaczyły co najmniej roczne maksimum notowań. NiedŸwiedzie wcišż w przewadze.

Najlepszy od pięciu lat odczyt PKB Polski (wzrost w III kwartale o 4,7 proc.) nie przełożył się na solidne zwyżki kursów akcji podczas ostatniej sesji. 48 proc. emitentów odnotowało spadek wartoœci akcji, a 31 proc. ich wzrost. Wartoœć obrotów sięgnęła 1,1 mld zł, co jak na rodzimy parkiet jest dobrym wynikiem. Szkoda, że osišgniętym podczas przewagi podaży.

Spoœród trzech głównych indeksów warszawskiej giełdy najlepiej poradził sobie WIG20. Indeks zyskał 0,4 proc. i dotarł do poziomu 2464 pkt. WskaŸnik oddalił się więc od ważnej strefy wsparcia 2450-2440 pkt, wyznaczonej przez wakacyjne dołki oraz linię szyi formacji głowy z ramionami. W gronie blue chips ponad 2-proc. zwyżki zanotowały CCC i PKN Orlen, a ponad 2 proc. spadek KGHM.

Na plusie zakończył wtorkowš sesje także sWIG80, który od kilku miesięcy razi słaboœciš. Wzrost o 0,36 proc. pozwolił podnieœć notowania indeksu do poziomu 13 798 pkt. Pod kreskš natomiast znalazł się mWIG40. Indeks spadł o 0,6 proc. do 4749 pkt i była to jego czwarta, spadkowa sesja z rzędu. Notowania indeksu zbliżajš się do paŸdziernikowego dołka 4717 pkt, a œrednie kroczšce z 50 i 200 sesji sš coraz bliżej utworzenia formacji krzyża œmierci. Gdyby na wykresie pojawiły się obydwa sygnały, byłby to mocny impuls podażowy.

Warto zauważyć, że największym ciężarem dla mWIG40 był we wtorek jego największy udziałowiec – CD Projekt. Kurs akcji producenta gier komputerowych tracił czwartš sesję z rzędu, obniżajšc w tym okresie wartoœć papierów o 15 proc. Co ciekawe na akcjach CD Projektu wypracowano we wtorek największe obroty, sięgajšce aż 182 mln zł. To rekordowa liczba. Przecena akcji producenta gier ma zwišzek z ostatnimi informacjami dotyczšcymi problemów przy produkcji gry „Cyberpunk 2077".

Z pozytywnych zaskoczeń wtorkowej sesji warto wymienić spółki, którym mimo niesprzyjajšcego otoczenia udało się wyznaczyć co najmniej roczne maksimum notowań. Było ich tylko cztery: Ambra, Arcus, Fortuna i Marvipol. Dla porównania – analogiczne minimum wyznaczyło aż 20 firm.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL