Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Uwaga kupujšcych skupiła się głównie na dużych spółkach

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Lekko optymistyczne nastroje od rana przeważały na rynku, co skutecznie zachęciło inwestorów do zakupów.

Krajowym indeksom sprzyjały dobre nastroje na zagranicznych rynkach akcji. Warto przy tym zauważyć, że uwaga kupujšcych skupiła się głownie na rynkach wschodzšcych z naszej częœci Europy. Oprócz Warszawy kupujšcy mieli więcej do powiedzenia również w Budapeszcie czy Moskwie. Jednoczeœnie w tyle zostały rynki rozwinięte. Na największych europejskich parkietach inicjatywa należała do sprzedajšcych, choć zasięg spadków był ograniczony.

Indeks WIG20, wspierany powrotem zaufania inwestorów do rynków wchodzšcych, zakończył notowania prawie 0,3 proc. nad kreskš, utrzymujšc się ponad psychologicznym poziomem 2500 pkt. Wynik ten jednak nie oddaje do końca pełnego obrazu naszego rynku, który nie wypadł zbyt pozytywnie. Niestety zainteresowaniem kupujšcych cieszyła się ograniczona liczba spółek, głównie tych największych wchodzšcych w skład WIG20. Za dużymi spółkami nie nadšżyły małe i œrednie spółki, które od dłuższego czasu majš spory problem, by wkupić się w łaski inwestorów. Ostatnia sesjš była niestety kolejnym pokazem słaboœci mniejszych firm. Częœciowo ma to uzasadnienie w przeciętnych wynikach mniejszych firm, z które ujawniły problem z kosztami, które rosły szybciej niż przychody w wyniku rosnšcych płaci i droższych surowców.

Lokomotywami czwartkowych zwyżek w warszawie były spółki rafineryjne PKN Orlen i Lotos, które po krótkiej korekcie powróciły do kontynuacji trendu wzrostowego. Popyt uaktywnił się tez na papierach dwa największe rodzimych banków – PKO BP i Pekao. Dobrš passę kontynuowały notowania LPP, osišgajšc w trakcie sesji najwyższš cenę od blisko trzech lat. Na drugim biegunie, wœród przecenionych walorów, w komplecie znalazły się spółki energetyczne z Tauronem na czele.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL