Giełda

Maklerzy w trasie objazdowej po kraju

Fotorzepa, Malgorzata Pstrągowska
Inwestorzy, którzy chcą zwiększyć poziom swojej wiedzy giełdowej, w tym roku nie powinni mieć z tym większego problemu. Oferta brokerów jest bowiem bardzo bogata.

Wzrost udziału inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w I półroczu do 18 proc., czyli do poziomu nienotowanego od pięciu lat, nie uszedł uwadze brokerów. Ci, widząc sprzyjające okoliczności, postanowili jeszcze bardziej zbliżyć się do drobnych graczy i zadbać o ich interesy. A jak zrobić to lepiej, jeśli nie poprzez bezpośredni kontakt?

Zwyczajowo koniec wakacji to dla branży maklerskiej sygnał do działania. Ta jesień zapowiada się jednak wyjątkowo. Czołowe domy maklerskie ruszają w trasę po Polsce, aby zachęcić inwestorów do jeszcze większej aktywności na rynku. Cykl spotkań rozpoczął już DM PKO BP.

– Co roku nasz dom maklerski organizuje cykl spotkań z inwestorami. Na pewno jednak poprawa koniunktury na giełdzie i większa aktywność inwestorów indywidualnych sprawiły, że w tym roku trochę inaczej rozłożyliśmy akcenty. Cały czas staramy się edukować, ale też mocniejszy nacisk położyliśmy na aktywnych inwestorów, którzy mają już doświadczenie rynkowe. Chcemy się z nimi dzielić naszą wiedzą na temat tego, co dzieje się na rynku. Przy okazji także promujemy naszą nową usługę doradztwa inwestycyjnego – mówi Filip Paszke, dyrektor DM PKO BP. Przedstawiciele firmy odwiedzili już dwa z dziewięciu zaplanowanych miast.

Do trasy po Polsce szykuje się również Noble Securities. Firma zaplanowała spotkania z inwestorami w dziewięciu miastach. Pierwsze odbędzie się 4 października w Krakowie. – Jesteśmy instytucją działającą na rynku kapitałowym, który tworzą nie tylko spółki, ale również inwestorzy indywidualni. Ostatnie dane przestawione przez GPW pokazały, że udział inwestorów indywidualnych wynosi 18 proc., co świadczy o potencjale drzemiącym w tej grupie, i dlatego zdecydowaliśmy się wyjść im naprzeciw. We współpracy z GPW zorganizowaliśmy cykl dziewięciu spotkań, podczas których inwestorzy będą mieli okazję spotkać się i wymienić poglądy z przedstawicielami giełdy oraz analitykami, którzy na co dzień odpowiadają za sporządzanie rekomendacji, jak również współpracują z Gazetą Giełdy i Inwestorów „Parkiet" przy tworzeniu portfela fundamentalnego – mówi Grzegorz Zawada, wiceprezes Noble Securities. Jak dodaje, tematykę spotkań dobrano tak, by jak najlepiej przedstawić możliwości, jakie daje rynek kapitałowy w różnych fazach rozwoju. – Wpływ obecnej, dobrej koniunktury na decyzję o organizacji cyklu, który nazwaliśmy #InwestStory, był drugorzędny. To raczej troska o klienta miała pierwszeństwo w procesie decyzyjnym – wyjaśnia Zawada.

Wizytę w dziesięciu miastach planuje też DM BOŚ. Firma startuje 3 października. W sześciu miastach mają także pojawić się przedstawiciele DM mBanku. Start 18 października.

więcej w „Parkiecie"

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL