Początek maja przyniósł kontynuację negatywnych, kwietniowych tendencji. Środową sesję WIG20 rozpoczął z poziomu 1890 pkt, a więc 9 pkt poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Psychologiczne wsparcie 1900 pkt zostało więc już na otwarciu sforsowane. Przyczynami słabego początku były nastroje na zagranicznych rynkach. Kiedy warszawska giełda była zamknięta w związku ze świętem 3 maja, niemiecki DAX stracił we wtorek 1,9 proc., a amerykański S&P500 0,5 proc. Zazwyczaj słabe nastroje z poprzedniego dnia przenoszą się na otwarcie sesji na GPW. Niestety tym razem nie tylko na otwarcie. Z godziny na godzinę wczorajszego handlu nastroje nad Wisłą coraz bardziej się pogarszały. Na półmetku sesji WIG20 tracił ponad 1,5 proc. i oscylował przy 1870 pkt. Zniżce towarzyszyły też podwyższone obroty przekraczające 0,35 mld zł. Na godzinę przez zamknięciem sesji w Warszawie poznaliśmy dobre dane o amerykańskich zamówieniach w przemyśle, co na chwilę pozwoliło złapać oddech rodzimym "bykom". Niestety na krótko. W końcówce sesji WIG20 pogłębił sesyjne minimum do 1859 pkt (najniższy poziom od początku marca), by na fixingu zmniejszyć rozmiar strat do 1865 pkt. Taki wynik oznaczał dzienny spadek o 1,8 proc., czyli najgorszy wynik od 5 kwietnia.

Z technicznego punktu widzenia środowa sesja ma bardzo negatywną wymową. Na wykresie WIG20 pojawiła się duża spadkowa świeca, która wyraźnie oddaliła notowania od psychologicznej bariery 1900 pkt. Najbliższym celem spadku jest 1850 pkt, ale nie można wykluczyć zejścia do 1800 pkt. W takim scenariuszu powrót nad 1900 pkt znacznie się oddali, a bardziej prawdopodobne stanie się zejście w rejon noworocznych dołków.

Warto zwrócić uwagę, że największym ciężarem dla WIG20 były w środę: Energa, KGHM i LPP. Papiery całej trójki traciły po południu po ponad 4 proc. Jedynie notowania Aliora i Eurocash znajdowały się nad kreską. Z sesyjnych statystyk wynikało, że 29 proc. spółek zanotowało wzrost notowań akcji, a 55 proc. ich spadek. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że mimo kiepskich nastrojów, aż 13 spółek ustanowiło roczne maksimum notowań. Mowa o firmach: Altus TFI, CFI, Decora, Enter, ERG, Grajewo, IM Company, MFO, Pekaes, PMPG, Plaza Center, Travelplanet.pl i Vantage.