Wall Street traci optymizm

aktualizacja: 24.03.2016, 22:47
Foto: Bloomberg

Ostatnia sesja na nowojorskiej giełdzie przed wielkanocną przerwą zakończyła się mieszanymi wynikami. Po pięciu wzrostowych tygodniach inwestorzy byli w nastroju do sprzedawania.

S&P 500 stracił 0,04 proc., a Dow Jones zakończył dzień plusem (0,08 proc.), podobnie jak Nasdaq - plus 0,10 proc.

Na inwestorów największy wpływ miały dane makro z amerykańskiej gospodarki: zamówienia na dobra trwałe obniżył się w lutym o 2,8 proc. - mniej niż oczekiwali ekonomiści: -2,9 proc. Te dane budzą obawę o kondycję amerykańskiej gospodarki. Zaniepokoił także drożejący dolar.

Pozytywnym czynnikiem była wypowiedz Jamesa Bullarda, szefa Rezerwy Federalnej z St. Louis, który stwierdził, że kolejna podwyżka stóp procentowych może wcale nie być taka odległa.

Na Wall Street trwają spekulacje na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych.

Z marcowej prognozy Fed wynika, że dziewięciu bankierów centralnych USA zakłada, że w tym roku podwyżki stóp procentowych będą miały miejsce dwa razy. Jednocześnie siedmiu z nich zakładało, że będą to trzy podwyżki, podczas gdy tylko jeden zakładał ich jednokrotne podniesienie. Rynek terminowy kolejną podwyżkę Fed z ponad 50 proc. prawdopodobieństwem wycenia w lipcu – wynika z wyliczeń Bloomberga.

Zyskiwały akcje m.in. takich spółek jak: ArcelorMittal (2.16 proc.), Chesapeake Energy Corporation (2.91 proc.), Alcoa (2.68 proc.), Staples (6.97 proc.), Exxon Mobil Corporation (0.27 proc.).

Traciły na wartości walory m.in.: Apple (0.43 proc.), Citigroup (1.01 proc.), Ford Motor (1.51 proc.), Wells Fargo & Company (1.73 proc.), Morgan Stanley (1.35 proc.), PayPal Holdings (3.95 proc.), Twitter (0.62 proc.).

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE