#PROSTOzPARKIETU: Widzimy zainteresowanie inwestorów zagranicznych naszymi akcjami

Gościem Parkiet TV we wtorek była Dorota Wysokińska – Kuzdra, prezes Griffin Premium.

Publikacja: 21.03.2017 14:08

#PROSTOzPARKIETU: Widzimy zainteresowanie inwestorów zagranicznych naszymi akcjami

Foto: ROL

Griffin Premium rozpoczęło niedawno publiczną ofertę akcji. Dlaczego zdecydowaliście się na nią właśnie teraz?

Jest to kolejny, naturalny krok w rozwoju naszej spółki. Stworzyliśmy bardzo dobry portfel i w ramach dalszego rozwoju zdecydowaliśmy o wejściu na giełdę. Chcemy dalej rosnąć, w związku z czym środki pozyskane z emisji akcji chcemy przeznaczyć na dalszy wzrost spółki.

Ofercie towarzyszy emisja nowych akcji. Ile pieniędzy chcecie pozyskać i na co dokładnie zamierzacie je przeznaczyć?

Z nowej emisji chcemy pozyskać niecałe 30 mln euro i pieniądze te zamierzamy przeznaczyć na dalszy rozwój naszego portfela. Już dzisiaj mamy podpisane umowy nabycia czterech nowych nieruchomości i pieniądze z emisji mają być przeznaczone właśnie na ten cel.

Jakie są pierwsze sygnały z rynku dotyczące zainteresowania ofertą?

Mamy bardzo pozytywne odbiór inwestorów, szczególnie zagranicznych, wśród których są wyspecjalizowane fundusze nieruchomościowe. Mamy także odzew inwestorów polskich. Na razie więc oferta idzie dobrze.

Nie boicie się konkurencji na rynku ofert publicznych? Praktycznie równolegle prowadzone jest bowiem duże IPO spółki Dino.

Nie. Owszem mamy dwie– niemałe jak na naszą giełdę – oferty, ale są one jednak różne. Dla inwestora giełdowego, czy to indywidualnego, czy instytucjonalnego, oferty te stanowią dobrą bazę dywersyfikacyjną. Mamy bowiem do czynienia z dwoma modelami biznesu. My proponujemy długoterminową ofertę regularnej wypłaty dywidendy pochodzącą ze stabilnego dochodu, który generują nasze nieruchomości. Natomiast oferta Dino jest zupełnie inna.

Porozmawiamy więc o waszym modelu biznesu. Co na dzisiaj jest waszym głównym motorem napędowym?

Nasz biznes składa się z kilku filarów. Po pierwsze, mamy bardzo dobre, zdywersyfikowane bazy nieruchomości, mamy portfel, który jest wart ponad 0,5 mld euro. Jest to dziewięć nieruchomości zlokalizowanych w pięciu największych miastach Polski, więc mamy portfel zdywersyfikowany zarówno geograficznie, jak i biznesowo. Dodatkowo charakteryzuje się on bardzo wysokim wskaźnikiem wynajmu, na poziomie ponad 91 proc. Poza tym nasz biznes opiera się także na regularnej dywidendzie. Dziś szacujemy ją na poziomie 6,5 proc. w skali roku. Ta dywidenda jest pochodną przepływów pieniężnych, które pochodzą od naszych najemców. Mamy podpisane umowy najmu z międzynarodowymi i polskimi przedsiębiorcami. Mamy długoletnie umowy najmu, ze średnią długości umowy na prawie pięć lat, co jest dużo lepszym wynikiem od tego, który obserwujemy na rynku. I tak jak już wspomniałam, cały czas chcemy rosnąć, dlatego też podpisaliśmy umowy na nabycie czterech nowych projektów, które dzisiejszą bazę zwiększą na przestrzeni 2–2,5 roku o dodatkowe 171 mln euro.

Może pani coś więcej powiedzieć o tych nowych projektach? Jakich miast dotyczą?

Tak jak już wspomniałam, chcemy nabyć cztery nieruchomości biurowe. Jedna z nich jest zlokalizowana we Wrocławiu, budynek nazywa się West Link. Nieruchomość ta będzie skończona mniej więcej za rok. Pozostałe nieruchomości to nieruchomości biurowe w Warszawie. Są to dwa etapy inwestycji przy ulicy Beethovena oraz jeden etap na terenie historycznych browarów warszawskich.

O nieruchomościach biurowych dużo się mówi i pisze. Czy nie boi się pani, że powoli dochodzimy do momentu „przegrzania" rynku? Czy najlepszy moment na tego typu inwestycje przypadkiem już nie minął?

Na pewno nie. Uważam, że nie tylko nie minął, ale on nadal będzie trwał. Rynek biurowy ma się bardzo dobrze. Jego głównym motorem rozwoju są nowoczesne usługi dla biznesu, czyli tzw. outsourcing. Parę lat temu rynek opierał się na prostym outsourcingu, czyli na call center. Dziś to jest outsourcing wysokiej jakości, co oznacza, że chodzi o usługi informatyczne, czy usługi wysokiej technologii. Poza tym pomaga nam także Brexit. Instytucje finansowe przenoszą bowiem swoje usługi finansowo-księgowe do Polski. Jest to więc kolejny czynnik do dalszego rozwoju rynku i optymistycznie dziś patrzymy w przyszłość.

Skoro prognozy są takie optymistyczne to może się okazać, że pieniędzy z obecnej emisji akcji nie starczy wam na długo i po raz kolejny będziecie musieli skorzystać z tego źródła kapitału.

Być może. My dzisiaj działamy w formule REIT, która zakłada, że wszystkie wypracowane środki, które są w spółce, wypłacamy akcjonariuszom. Tak naprawdę więc w tej formule nie generujemy oszczędności na przyszłe nabycia. Naturalną drogą jest więc pozyskiwanie pieniędzy z rynku kapitałowego. Natomiast dzisiaj mamy jasno sprecyzowaną ofertę, która adresujemy do inwestorów. Powtórzę: mamy obecnie dziewięć nieruchomości i cztery nieruchomości, które chcemy dokupić w ciągu dwóch i dwóch roku. Dziś więc już definiujemy najbliższe lata działalności.

Wspomniała pani o formule REIT. Czy wasza spółka to typowy REIT?

Tak. Nie ma co prawda w Polsce legislacji REIT-owej, więc nie możemy pod nią działać, natomiast, tak jak wspomniałam, działamy w formule REIT. Mamy nieruchomości, które są wynajęte i generują dochód. Zamierzamy z tego wypłacać dywidendę, czyli realizujemy bardzo bezpieczny, REIT-owy, model działania, który daje poczucie pewnej gwarancji akcjonariuszom w postaci wspomnianej przeze mnie dywidendy. Ta dywidenda już dziś jest zdefiniowana i już wiemy, że ona będzie.

Czy REIT to przyszłość polskiego rynku?

Uważam, że zdecydowanie tak.

Griffin Premium rozpoczęło niedawno publiczną ofertę akcji. Dlaczego zdecydowaliście się na nią właśnie teraz?

Jest to kolejny, naturalny krok w rozwoju naszej spółki. Stworzyliśmy bardzo dobry portfel i w ramach dalszego rozwoju zdecydowaliśmy o wejściu na giełdę. Chcemy dalej rosnąć, w związku z czym środki pozyskane z emisji akcji chcemy przeznaczyć na dalszy wzrost spółki.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Krótkotrwałe nerwy na giełdach. Dino najmocniejsze w WIG20
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Giełda
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Giełda
Więcej niespodzianek w wynikach giełdowych firm
Giełda
Wiemy, które firmy audytorskie rozdają karty na giełdzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Giełda
Świetny kwartał funduszy inwestycyjnych