Lekka korekta wzrostów na GPW

aktualizacja: 21.03.2016, 17:24

Poniedziałek na warszawskim rynku akcji przyniósł spadek notowań WIG20. Indeks stracił 0,5 proc. i zakończył dzień na poziomie 1952 pkt. Z technicznego punktu widzenia jest to tylko korekta wcześniejszych zwyżek.

REDAKCJA POLECA
22.03.2016
Podaż wyraźnie silniejsza
21.03.2016
Spadkowy początek sesji
21.03.2016
UnifiedFactory zadebiutowało na NewConnect
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Już początek poniedziałkowego handlu pokazał, że to raczej sprzedający będą w tym dniu w przewadze. WIG20 rozpoczął bowiem sesję 10 pkt poniżej piątkowego zamknięcia i maksymalnie odchylał się w górę do 1957 pkt. Obroty były w pierwszej fazie sesji niewielkie, podobnie zresztą jak wahania. Najniższy pułap na jaki zszedł indeks blue chips to 1939 pkt. Jednym z powodów takiego marazmu był brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Jedynie o 15.00 poznaliśmy odczyt o lutowej liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym Stanów Zjednoczonych (5,1 mln wobec oczekiwanych 5,4 mln), który nie miał jednak wpływu na przebieg handlu. Niewiele w obraz sesji wniosło też otwarcie handlu na Wall Street. S&P500 wystartował bowiem przy poziomie piątkowego zamknięcia i pozostawał w jego okolicy przez pierwsze godziny handlu.

Indeks WIG20 utrzymał się pod kreską do końca poniedziałek sesji. Ostatecznie spadł o 0,5 proc. do 1952 pkt. Odrobienie części strat w końcówce to zasługa udanego fixingu. Z punktu widzenia analizy technicznej jest to tylko korekta wcześniejszych zwyżek. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia WIG20 wyznaczył nowy szczyt trwającego od stycznia trendu wzrostowego (1962 pkt), a oscylatory weszły w fazę wykupienia. W tym kontekście całkiem naturalne wydaje się poniedziałkowe cofnięcie notowań. Jego skala jest na razie niegroźna i do najbliższych wsparć wciąż daleko. Układają się one bowiem w następującej kolejności: 1928 pkt, 1900 pkt oraz 1870 pkt. Z kolei oporem pozostaje strefa 1960 – 1975 pkt. WIG20 cały czas pozostaje w układzie kanału wzrostowego, który budowany jest od stycznia tego roku.

W gronie blue chips najsłabsze w poniedziałek były: BZ WBK, PZU i Asseco Poland. Akcje całej trójki taniały po południu o ponad 2 proc. Na drugim biegunie znalazły się natomiast Tauron oraz Orange, z ponad 1-proc. zwyżkami kursów akcji. Warto zauważyć, że wciąż na rynku utrzymuje się pozytywna tendencja dużej liczby spółek wyznaczających roczne maksimum notowań. W poniedziałek pod koniec sesji było ich aż 13, w tym m. in. Amrest, PCC Rokita, K2 Internet. Dla porównania w rocznym dołki znalazły się notowania 7 emitentów.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE