Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Lekka korekta wzrostów na GPW

Bloomberg
Poniedziałek na warszawskim rynku akcji przyniósł spadek notowań WIG20. Indeks stracił 0,5 proc. i zakończył dzień na poziomie 1952 pkt. Z technicznego punktu widzenia jest to tylko korekta wczeœniejszych zwyżek.

Już poczštek poniedziałkowego handlu pokazał, że to raczej sprzedajšcy będš w tym dniu w przewadze. WIG20 rozpoczšł bowiem sesję 10 pkt poniżej pištkowego zamknięcia i maksymalnie odchylał się w górę do 1957 pkt. Obroty były w pierwszej fazie sesji niewielkie, podobnie zresztš jak wahania. Najniższy pułap na jaki zszedł indeks blue chips to 1939 pkt. Jednym z powodów takiego marazmu był brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Jedynie o 15.00 poznaliœmy odczyt o lutowej liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym Stanów Zjednoczonych (5,1 mln wobec oczekiwanych 5,4 mln), który nie miał jednak wpływu na przebieg handlu. Niewiele w obraz sesji wniosło też otwarcie handlu na Wall Street. S&P500 wystartował bowiem przy poziomie pištkowego zamknięcia i pozostawał w jego okolicy przez pierwsze godziny handlu.

Indeks WIG20 utrzymał się pod kreskš do końca poniedziałek sesji. Ostatecznie spadł o 0,5 proc. do 1952 pkt. Odrobienie częœci strat w końcówce to zasługa udanego fixingu. Z punktu widzenia analizy technicznej jest to tylko korekta wczeœniejszych zwyżek. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia WIG20 wyznaczył nowy szczyt trwajšcego od stycznia trendu wzrostowego (1962 pkt), a oscylatory weszły w fazę wykupienia. W tym kontekœcie całkiem naturalne wydaje się poniedziałkowe cofnięcie notowań. Jego skala jest na razie niegroŸna i do najbliższych wsparć wcišż daleko. Układajš się one bowiem w następujšcej kolejnoœci: 1928 pkt, 1900 pkt oraz 1870 pkt. Z kolei oporem pozostaje strefa 1960 – 1975 pkt. WIG20 cały czas pozostaje w układzie kanału wzrostowego, który budowany jest od stycznia tego roku.

W gronie blue chips najsłabsze w poniedziałek były: BZ WBK, PZU i Asseco Poland. Akcje całej trójki taniały po południu o ponad 2 proc. Na drugim biegunie znalazły się natomiast Tauron oraz Orange, z ponad 1-proc. zwyżkami kursów akcji. Warto zauważyć, że wcišż na rynku utrzymuje się pozytywna tendencja dużej liczby spółek wyznaczajšcych roczne maksimum notowań. W poniedziałek pod koniec sesji było ich aż 13, w tym m. in. Amrest, PCC Rokita, K2 Internet. Dla porównania w rocznym dołki znalazły się notowania 7 emitentów.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL