Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Moskwa w ogonie rynków wschodzšcych

Wikimedia Commons
Inwestorów nie kuszš nawet najatrakcyjniejsze na œwiecie stopy dywidendy.

Najlepszy kwartał na emerging markets od 2012 r. nie dla moskiewskiej giełdy. Inwestorzy unikajš akcji rosyjskich spółek, gdyż obawiajš się, ze Stany Zjednoczone nie złagodzš sankcji gospodarczych tak szybko jak pierwotnie sšdzono.

W tym kontekœcie nie kuszš ich najwyższe na œwiecie prognozowane stopy dywidendy na poziomie 5,3 proc. W tej klasyfikacji Bloomberg uwzględnia tylko te rynki gdzie kapitalizacja wynosi minimum 100 miliardów dolarów.

Ta stopa dywidendy jest wyższa niż rentownoœci obligacji skarbowych, a mimo to Rosja nie może przycišgnšć kapitału.

Powiększajšce się różnice między giełdš moskiewska a jej rywalami z rynków wschodzšcych mogłyby jednak zachęcić tych inwestorów którzy obawiajš się, że ostatni rajd na zbyt wysoki poziom wyniósł wyceny na parkietach Indii, Południowej Afryki, czy Meksyku. Co więcej zmiennoœć zmalała tam do takiego poziomu jaki w przeszłoœci poprzedzał fale spadków.

Moskiewski indeks Micex w tym kwartale stracił 8,6 proc. w porównaniu z 13-proc. zwyżkš MSCI Emerging Markets Index. Na tym tle Rosja wyglšda tanio. Tamtejsze akcje oferujš najwyższš dywidendę w stosunku do konkurencyjnych papierów od 2008 roku. Prognozy zysków spółek z denominowanego w dolarach moskiewskiego indeksu RTS w okresie minionych 12 miesięcy wzrosły trzykrotnie szybciej niż tych z MSCI Wprawdzie wyceny spółek z indeksu Micex sš atrakcyjne wielu inwestorów zachowuje ostrożnoœć, gdyż zwykle ich zainteresowanie rynkiem rosyjskim okreœlajš takie czynniki jak perspektywy notowań ropy naftowej oraz kształt relacji Rosji ze Stanami Zjednoczonymi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL