Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Wiedeking nie manipulował na giełdzie

Bloomberg
Sšd w Stuttgarcie uniewinnił b. prezesa Porsche, Wendelina Wiedekinga z zarzutu manipulowania kursem akcji po nieudanej próbie przejęcia Volkswagena w 2008 r.
- Odczuwam nadzwyczajnš radoœć. Zawsze mówiłem, że jestem niewinny — stwierdził 63-letni Wiedeking po ogłoszeniu wyroku. W 2008 r. podczas œwiatowego kryzysu finansowego Porsche kupił akcje Volkswagena i opcje ich kupna przed ujawnieniem, że posiada 42,6 proc. udziałów i opcje kupna 31,5 proc. dalszych. Opcje nie podlegały takim samym zasadom co inne tytuły, bo ich realizacja następowała w gotówce a nie poprzez transfer akcji, ale Wiedekinga oskarżono, że oszukał rynek co do swych zamiarów przejęcia kontroli nad Volkswagenem, gdy ogłosił, ze zamierza zwiększyć w nim swe udziały do ponad 50 proc. dopiero po przyznaniu się do posiadania na nie opcji. Członkowie kierownictwa Porsche utrzymywali cały czas, że nie zamierzali, jak im zarzucano od 2008 r. przejšć kontroli nad VW, co wymagałoby posiadania 75 proc. kapitału. „Porsche postanowił 3 marca 2008 kupić większoœć akcji z prawem głosu w VW. Nie było wówczas jego zamiarem zwiększenie ich do 75 proc. " — stwierdził w oœwiadczeniu.
Porsche musiał zrezygnować ze swych zamiarów w 2009 r., bo na skutek kryzysu finansowego sam wpadł w kłopoty i musiał zwrócić się do Volkswagena o pomoc, a ten odkupił od holdingu Porsche SE dział produkcji samochodów. Informacja ta wywołała skok na giełdzie akcji VW, przez krótki czas ta grupa miała najwyższš na œwiecie kapitalizację rynkowš. Prokuratura podejrzewała Wiedekinga i jego ówczesnego dyrektora finansowego Holgera Härtera o realizację po cichu tego przedsięwzięcia poprzez wprowadzenie w błšd inwestorów i manipulacje kursami na giełdzie, więc wystšpiła dla niego o karę 30 miesięcy więzienia i grzywnę miliona euro, a dla Härtera o karę niższš. On też został obecnie uniewinniony. Oskarżyciel domagał się ponadto grzywny ponad 800 mln euro na rzecz holdingu Porsche SE, który dziœ jest większoœciowym udziałowcem Volkswagena. Sędzio Frank Maurer wyjaœnił, że sšd nie został przekonany o winie obu oskarżonych. — Dyrekcja Porsche nie miała żadnego tajnego projektu — stwierdził i dodał, że oskarżyciel nie uzasadnił racjonalnie kary, o jakš występował. Prokuratura ma do 29 marca czas na złożenie apelacji.
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL