Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele dla najlepszych na rynku

Fotorzepa/Robert Gardziński
Jak co roku redakcja „Parkietu" uhonorowała osoby i instytucje polskiego rynku kapitałowego. Z jednej strony nagradzamy za ciężkš pracę i jej efekty, a z drugiej wskazujemy wzory do naœladowania.

Redakcja „Parkietu" już po raz 23. rozdała nagrody Byki i NiedŸwiedzie. Statuetki trafiły do wszystkich osób i instytucji, które najlepiej zapisały się na kartach historii rynku kapitałowego w 2016 r.

Nastroje sš bardzo dobre, na warszawskš giełdę powróciła bowiem zieleń – a podwaliny trwajšcej do dziœ hossy pojawiły się w II połowie 2016 r. Ubiegły rok okazał się także wyœmienity, jeœli chodzi o działalnoœć operacyjnš przedsiębiorstw – w charakterystykach niemal wszystkich podmiotów nagrodzonych i nominowanych przewija się sformułowanie „rekordowe wyniki".

Dwu-, a nawet trzycyfrowe zwyżki kursów, zapowiedŸ sowitych dywidend czy też dokonane przejęcia sš dopełnieniem optymistycznego obrazu naszego rynku.

Poczet zasłużonych

Godnš naœladowania elitš na rynku sš nie tylko instytucje i osoby uhonorowane statuetkami, ale także nominowane.

Prezesem roku został kierujšcy Budimeksem Dariusz Blocher.

- Na sukces pracujemy od lat, bez zasług pracowników Budimeksu nie mógłbym odbierać tej statuetki. Dziœ budujemy co 4. kilometr autostrad, jesteœmy w Top 20 płatników CIT, jesteœmy w indeksie Rescpect, robimy coœ więcej niż tylko zarabianie pieniędzy - powiedział Blocher.

W gronie nominowanych znaleŸli się także Piotr Krupa (Kruk), Grzegorz Pilch (Vistula Group) i Przemysław Skrzydlak (Izoblok).

Spółkš roku z WIG20 został PZU.

- Chciałbym podziękować pracownikom. Nagroda motywuje nas do ciężkiej pracy w 2017 r. - powiedział Michał Krupiński, prezes PZU, obierajšc nagrodę.

O laur rywalizowały jeszcze CCC, Cyfrowy Polsat i PKN Orlen. Statuetka dla spółki roku z indeksu mWIG40 przypadła ING Bankowi Œlšskiemu, a nominowanymi były także CD Projekt, Forte i Grupa Kęty. Za najlepszš firmę z sWIG80 kapituła uznała TIM, o tytuł ubiegały się jeszcze Atal, LiveChat i PCC Rokita.

Jako lidera przedsiębiorstw notowanych na NewConnect wskazaliœmy Unimot.

- Cieszymy się, że po przejœciu na GPW w 2017 r. dołšczyliœmy do tak zacnego grona. Nie zawiedziemy zaufania - mówił Robert Brzozowski, prezes Unimot.

Nominacje otrzymały Bloober Team, Cloud Technologies i Onico.

Nagroda za debiut roku przypadła Celon Pharmie, która z IPO na warszawskiej giełdzie zgarnęła 245 mln zł. Pozostaje mieć nadzieję, że to tylko preludium dużych ofert pierwotnych w 2017 r.

- Najważniejsze podziękowania nalezš się inwestorom, bo to oni powierzajšc swoje pienišdze zadecydowali, że debiut Celon Pharmy tak wypadł. Giełda spełnia swojš rolę. Firma otrzymała 245 mln zł na projekty innowacyjne,a inwestorzy do dziœ zarobili na akcjach 100 proc. - mówił Michał Kowalczewski, prezes DM Mercurius w imieniu Celon Pharma.

Nominowanymi za debiuty w zeszłym roku były ponadto Archicom, Auto Partner i Stelmet.

Rynek kapitałowy to nie tylko spółki i ich menedżerowie.

Redakcja „Parkietu" przyznała również nagrodę w kategorii TFI roku – przypadła ona Investors TFI.

- Mamy dobre wyniki, o czym œwiadczy ta nagroda. Jesteœmy też powtarzalni - już po raz drugi odbieram statuetkę w imieniu zespołu, mam nadzieję, że nie ostatni - Zbigniew Wojtowicz z Investors TFI.

W gronie nominowanych znalazły się Ipopema TFI, Metlife TFI oraz TFI PZU.

Domem maklerskim roku został Dom Maklerski BOŒ.

- To kolejny dobry dla nas rok mimo niesprzyjajšcego otoczenia rynkowego. Podziękowania dla klientów za aktywnoœć i zaufanie - Radosław Olszewski, prezes DM BOŒ.

O wyróżnienie walczyły także DM Handlowy, DM PKO BP i Pekao IB.

Nie zapomnieliœmy o ekspertach, których prognozy sš cennymi wskazówkami dla inwestorów.

Ekonomistš roku został dr Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK, najlepszym analitykiem technicznym Piotr Neidek z DM mBanku, a analitykiem fundamentalnym Maciej Bobrowski z DM BDM.

Dobre wyniki funduszy

Po raz 12. rozdaliœmy również Złote Portfele dla najskuteczniej zarzšdzajšcych funduszami.

Najlepszy zwrot wœród funduszy inwestycyjnych rynku kapitałowego wypracował PKO Surowców Globalny (ponad 76 proc.).

Najlepszym funduszem akcji polskich okazał się PZU Akcji Spółek Dywidendowych (prawie 34 proc.).

Tytuł najlepszego funduszu mieszanego zgarnšł Investor Zrównoważony (13,8 proc.).

Najlepszy fundusz obligacji to Aviva Investors Obligacji Dynamiczny (2,5 proc.), a w gronie funduszy gotówkowych i pieniężnych błysnęło KBC Gamma (2,8 proc.).

Z kolei najlepszym funduszem absolutnej stopy zwrotu był Trigon Quantum Absolute Return FIZ (13,2 proc.).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL