Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Draghi przestraszył Wall Street

Bloomberg
Po wzrostowym poczštku sesji, nowojorska giełda zaczęła tracić po komunikacie Europejskiego Banku Centralnego i wypowiedziach Mario Draghiego sugerujšcych, że to koniec redukcji stóp procentowych.

S&P 500 zakończył handel na nieznacznym plusie 0,02 proc. Jednak Dow Jones stracił 0,03 proc., a NASDAQ spadł o 0,26 proc.

- Działania podjęte przez EBC mówiš więcej niż słowa. EBC pokazał, że nie brakuje mu amunicji. Ma jeszcze wiele narzędzi w zanadrzu - powiedział Sameer Samana, starszy strateg globalny z Wells Fargo Investment Institute.

Po poczštkowych wzrostach w reakcji na silniejsze od oczekiwań luzowanie polityki monetarnej w Europie w dalszej częœci na rynki powróciły spadki. Przyczyniły się do nich komentarze prezesa EBC, który nie spodziewa się kolejnych obniżek stóp. Na koniec dnia indeksy na Wall Street znalazły się w pobliżu zera.

Sytuacja na rynku diametralnie zmieniła się w trakcie konferencji prasowej prezesa EBC Mario Draghiego po posiedzeniu. W jej trakcie szef EBC stwierdził, że nie spodziewa się dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro. Na jego słowa gwałtownie zagregował rynek walutowy, euro szybko odrobiło wszystkie wczeœniej poniesione straty i kontynuuje ruch w górę. Po godz. 17.20 kurs EUR/USD zbliżył się do 1,16, co jest najwyższym poziomem od połowy lutego.

Notowaniom indeksów szkodziły również spadajšce ceny ropy naftowej. Ceny Brent zniżkujš w pobliże poziomu 40 USD za baryłkę po informacjach o braku porozumienia w sprawie spotkania, na którym miałby być dyskutowany plan zamrożenia poziomów wydobycia.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL