Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Popyt wyraźnie silniejszy

Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek
Indeksowi blue chips udało się wreszcie wydostać powyżej luki cenowej z 4 stycznia. Kolejnym celem rynkowych byków jest poziom …
Poczštek  notowań nie zwiastował tak udanego zakończenia czwartkowego handlu na parkiecie przy ul. Ksišżęcej. Od poczštku dnia co prawda wszystkie główne warszawskie indeksy œwieciły na zielono jednak w pierwszej godzinie handlu wzrosty były niewielkie. Popyt rozkręcił się jednak w kolejnych godzinach. Ostatecznie WIG20 zyskał 2,85 proc. i zatrzymał się na 1877 pkt. Słabiej wypadły małe i œrednie spółki. mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio o 2 proc i 0,6 proc. Wzrostom towarzyszyły wyraŸne obroty. Właœciciela zmieniły akcje o wartoœci ponad 1  mld zł z czego 825 mln zł to zasługa spółek z WIG20. Od połowy stycznia indeks blue chips porusza się w kanale wzrostowym.  Dzisiejsza sesja znaczšco oddaliła WIG20 od dolnej bandy kanału. Rynkowym bykom udało się wreszcie wyjœć powyżej  poziomu 1860 pkt. gdzie znajduje się luka cenowa z 4 stycznia. Przypomnijmy, że zgodnie z japońskš sztukš analizowania wykresów œwiecowych luki cenowe stanowiš jedne z najważniejszych poziomów wsparcia/oporu. Kolejnym celem popytu jest więc zatem szczyt z 29 grudnia na 1908 pkt. Wzrosty w Warszawie cieszš tym bardziej, że cały dzień na parkietach w Europie dominował kolor czerwony. W momencie zakończenia handlu na GPW niemiecki DAX tracił 0,2 proc a francuski CAC40 zniżkował o 0,35 proc.
W gronie największych warszawskich emitentów najmocniej podrożały papiery KGHM (analiza poniżej), Eurocashu, PGE i Enei. Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast akcje LPP i Asseco Poland. W drugim szeregu (mWIG40) brylowały spółki węglowe. Akcje JSW i Bogdanki podrożały po ponad 13 proc. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informacje o podpisaniu przez lubelskš spółkę umowy z Eneš Wytwarzanie na  , na dostawę węgla energetycznego o  wartoœci 760,1 mln zł. Na przeciwległym biegunie znalazły się akcje Trakcji i Medicalgorithmics. W trzecim szeregu (sWIG80) najwięcej pozwoliły zarobić akcje Groclinu, Banku BPH i Kopeksu. Najwięcej potaniały natomiast walory  Ferro i Mostostalu Warszawa.
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL