Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Zagadkowa różnica wycen w Europie

Bloomberg
Wyprzedaż akcji europejskich spółek sprawiła, że różnica między najdroższymi, a najtańszymi akcjami jest największa od 10 lat.

10 najwyżej wycenianych spółek z referencyjnego wskaŸnika Euro Stoxx 50 Index, takich jak producent kosmetyków L'Oreal , czy odzieżowy detalista Inditex legitymuje się œrednim wskaŸnikiem cena/zysk (dla wyników prognozowanych) na poziomie 25,6 w porównaniu z 7,4 dla najtańszych firm. W tej drugiej grupie sš prawie wyłšcznie spółki finansowe jak francuski BNP Paribas i hiszpański Santander.

Rok temu kiedy Europejski Bank Centralny zaczšł realizację programu skupu obligacji , a akcje były blisko szczytu notowań różnica między najdroższymi a najtańszymi papierami była tylko prawie dwukrotna.

Pojawia się coraz więcej sygnałów wskazujšcych, iż ożywienie w regionie zamiast przyspieszać słabnie. Inflacja spada w takich krajach jak Niemcy, Francja, czy Hiszpania, a spółki rozczarowujš wynikami finansowymi najbardziej od 2007 roku . Nastroje sš tak złe, iż nie poprawiły ich nawet spekulacje, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się na większe niż do tej pory wsparcie koniunktury. Inwestorzy boja się, że niskie stopy procentowe zaszkodzš wynikom finansowym banków.

- Różnica w wycenach, zwłaszcza między spółkami finansowymi a pozostałymi jest rezultatem braku zaufania - wyrokuje Christian Zogg, zarzšdzajšcy LLB Asset Management, gdzie klienci ulokowali aktywa o równowartoœci około 10 miliardów dolarów "Preferuje akcje spółek z sektora ochrony zdrowia, natomiast walory spółek konsumenckich uważa za zbyt drogie. Podkreœla, iż wielu inwestorów wydaje się sšdzić, iż ożywienie wyparowało i stawiajš na względnie stabilne modele biznesowe

Tegoroczna wyprzedaż akcji banków o 30 proc. zepchnęła Euro Stoxx 50 Index od kwietniowego szczytu a jego c/z dla prognozowanych zysków obniżył się z 16 do 12,7 Wprawdzie oberwały zarówno najdroższe akcje jak i najtańsze wyceny tych ostatnich prawie czterokrotnie bardziej.

W końcu marca 2006, kiedy różnica między tanimi a drogimi akcjami była na podobnym poziomie referencyjny wskaŸnik giełdowy zmierzał ku czwartej rocznej zwyżce, która utrzymała się także w nastopnym roku zanim nastšpiło załamanie w 2008 roku. W 2015 roku zakończył się czwarty rok zwyżek kolejnej sekwencji , kiedy akcje na œwiecie taniały.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL