Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

GPW: Spadki na starcie, ale i tak mogło być gorzej

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Na rynkach znów jest bardzo nerwowo. Amerykanie zakończyli wczoraj sesję kolejnš mocnš przecenš. To może być też ciężki dzień dla europejskich indeksów.

Wydarzenia ostatnich dni na œwiatowych rynkach nie napawajš optymizmem. Kolor czerwony zdominował notowania, a co gorsze spadki jakich doœwiadczyły rynki, były naprawdę głębokie. Co prawda po wielkiej poniedziałkowej przecenie na Wall Street i póŸniejszych mocnych wtorkowych spadkach w Europie, w tym także na GPW wydawało się, że sytuacja się ustabilizowała. Nic bardziej mylnego.

Czwartek na amerykańskiej giełdzie przyniósł kolejnš gwałtownš przecenę. Doœć powiedzieć, że indeks Dow Jones Industrial stracił ponad 1000 pkt czyli 4,15 proc. To wynik tylko niewiele lepszy od tego co oglšdaliœmy w poniedziałek, kiedy wskaŸnik ten spadł 4,6 proc. Z kolei S&P 500 stracił 3,75 proc. i jest poniżej poziomu 2600 pkt.

Dodajšc do tego słabe zachowanie indeksów w Azji (Nikkei spadł 2,3 proc., Hang Seng tuż przed zamknięciem tracił 3,5 proc., a SSE Composite 4 proc.) poczštek europejskiej częœci notowań skazany był więc na porażkę.

Po raz kolejny, pogorszenie nastrojów na œwiatowych rynkach odbija się na notowaniach w Warszawie. WIG20 zaczšł dzień od spadków. W pierwszych minutach handlu tracił 0,8 proc. Bioršc jednak pod uwagę wczorajszš skalę przeceny na Wall Street i tak nie jest to jeszcze najgorszy wynik. Paniki, przynajmniej na razie, nie widać także na innych europejskich rynkach. Francuski CAC40 wystartował 0,3 proc. pod kreskš., podobnie jak wskaŸnik FTSE100, a DAX nawet rozpoczšł notowania symbolicznym wzrostem.

Kalendarz makroekonomiczny zawiera dziœ m.in. publikacje z Wielkiej Brytanii czy też Stanów Zjednoczonych. Wyglšda jednak na to, że teraz na rynkach więcej jest emocji aniżeli racjonalnego inwestowania. Dopóki te emocje nie zostanš opanowane trzeba liczyć się z podwyższonš zmiennoœciš.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL