Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Chiny i Hongkong - najwięksi przegrani tšpnięcia

Bloomberg
Najsilniejsza na œwiecie wyprzedaż akcji od dwóch lat najbardziej daje się we znaki parkietom w Chinach kontynentalnych i Hongkongu.

Główne indeksy drugiego na œwiecie i czwartego rynku akcji, jak pisze Bloomberg, straciły więcej niż ich główni konkurenci, gdyż do problemów nurtujšcych inwestorów na œwiecie (m. in. polityka amerykańskiego Fedu) dochodzš lokalne, zwłaszcza zaœ obawy o skutki oddłużania chińskiej gospodarki.

Te gwałtowne spadki, największe od krachu z 2015 roku, w pištek przyspieszyły i zszokowały inwestorów, którzy- tak jak i wczeœniej - liczyli na interwencję państwa.

Dzięki wsparciu rzšdu Shanghai Composite Index doœwiadczył najbardziej stabilnego rynku byka w historii, a obecnie władze wykazujš większš tolerancję dla strat, gdyż chcš zniechęcić inwestorów do podejmowania nadmiernego ryzyka i zmniejszyć zagrożenia dla systemu finansowego, zwłaszcza zaœ te płynšce z szacowanego na 16 bilionów dolarów nieregulowanego obrotu parabankowego.

Shanghai Composite stracił dzisiaj 4,1 proc. a od szczytu z 24 stycznia ma już na minusie 12 proc. W Hongkongu Hang Seng spadł dzisiaj o 3,1 proc. a Hang Seng China Enterprises Index, wskaŸnik firm z Chin kontynentalnych notowanych w Hongkongu, obniżył się o 3,9 proc.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL